Nowoczesne technologie w służbie historii. Uczniowie Erbla cyfrowo odbudowali kaplicę z Rejowa

1786
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dwaj uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej, Błażej Kowacz i Wiktor Winiarski z pomocą swojego nauczyciela Piotra Kardysia i innych osób cyfrowo „odbudowali” nieistniejącą kaplicę pw. św. Mikołaja, która stała na osiedlu Rejów w Skarżysku-Kamiennej przed wielu laty.

Dziś na Rejowie, przy zbiegu ulic Przekątnej, Długosza i Reja stoi murowana kapliczka z krzyżem, ale w 16. wieku, mniej więcej w tym miejscu, stanęła duża drewniana kaplica, niewielki kościółek, pw. św. Mikołaja. Został rozebrany na początku 19. wieku, wraz z kasatą zakonu Cystersów w Wąchocku, ponieważ była to świątynia filialna dla tego opactwa. Jedyną pozostałością po kaplicy jest ołtarz przeniesiony do kościoła św. Andrzeja w Suchedniowie.

Nie wiemy dokładnie, jak kaplica św. Mikołaja wyglądała, więc uczniowie Erbla wraz ze swoim nauczycielem i jeszcze kilkoma osobami postanowili dokonać jego cyfrowej rekonstrukcji., Przy okazji dokonali analizy terenu i przeprowadzili inne badania. Całe przedsięwzięcie miało nazwę „Nowoczesne technologie w służbie historii na przykładzie próby rekonstrukcji kaplicy pod wezwaniem św. Mikołaja w Rejowie”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Błażej Kowacz i Wiktor Winiarski z pomocą Piotra Kardysia zabrali się więc do pracy. Wykorzystali nowoczesne techniki badawcze. Z pomocą przyszedł im również geolog Jan Janiec oraz archeolodzy Nina Glińska i Waldemar Gliński.

Młodzi badacze opracowali trójwymiarowy profil terenu, zbadali grunt w miejscu, gdzie najprawdopodobniej stała kiedyś kaplica, a głównym efektem jest trójwymiarowy cyfrowy model kaplicy pokazujący, jak, z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogła ona wyglądać.

Cyfrowy model kaplicy

Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali na podsumowaniu, które odbyło się w I LO. Poznali je inni uczniowie, a także przedstawiciele władz samorządowych oraz osoby współpracujące przy tym projekcie.

Piotr Kardyś podkreślił, że przedsięwzięcie to miało nie tylko walor czysto edukacyjny i konformacyjny, ale też było wartościowe dla samych uczniów, którzy mogli wykorzystać w pracy badawczej zaawansowane technologie. Swoim uczniom gratulowała też dyrektor Erbla Martyna Maćkowiak.

Uczniowie przekazali tablicę z informacją o kaplicy do Muzeum im. Orła Białego na ręce dyrektora Grzegorza Bienia.

Mecenasem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Erbel – Szkoła Przyszłości” i drugim punktem spotkania w szkole był prezentacja działalności i dokonań tego istniejącego od dwóch lat stowarzyszenia. Mówiła o tym jego prezeska Anna Wójcik.

Cały projekt „Nowoczesne technologie w służbie historii na przykładzie próby rekonstrukcji kaplicy pod wezwaniem św. Mikołaja w Rejowie” zrealizowano we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Skarżysku-Kamiennej oraz Muzeum im. Orła Białego i przy wsparciu finansowym Zarządu Powiatu Skarżyskiego w ramach realizacji zadań publicznych z zakresu kultury  w 2021 roku.