Podwójnie spacerowy wrześniowy weekend w Skarżysku! Kolej na Rydno i… kolej

1492
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Spacery historyczne to jest to, co skarżyszczanie lubią najbardziej. A na pewno lubią bardzo. Teraz czeka ich podwójna porcja tej przyjemność. W ostatni weekend września 2024 r. odbędą się aż dwa spacery! Tematami będą Rydno i kolej.

Poznawanie historii Skarżyska-Kamiennej w formie spacerowej bardzo się mieszkańcom miasta spodobało. Również gościom, ponieważ wśród uczestników spacerów historycznych są też i przyjezdni.

W nadchodzący weekend, 28 i 29 września 2024 roku, na nich wszystkich czekają dwa spacery! Zapowiada się więc podwójna porcja historycznych wiadomości i taka sama fizycznej aktywności. Przyjemne z pożytecznym po dwakroć! A jakby tego było mało, to ciekawych wydarzeń będzie w ten weekend więcej.

Skarżyski Kongres Kolejowy ze spacerem w Mieście Kolejarzy

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

W nadchodzący weekend w naszym mieście odbędzie się duże i prestiżowe wydarzenie – Skarżyski Kongres Kolejowy. Przyczynkiem do niego jest przypadająca w przyszłym roku 140. rocznica przybycia do nas kolei, czyli oddania do użytku Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej. To linia kolejowa łącząca Dęblin i Dąbrowę Górniczą i biegnąca przez Skarżysko. Między innymi dzięki temu Skarżysko nazywamy Miastem Kolejarzy.

25 stycznia 1885 – otwarcie Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Bez niej nie byłoby Skarżyska, jakie mamy

W programie kongresu jest kilka punktów, a wśród nich właśnie spacer historyczny. Będzie miał tytuł „Skarżysko-Kamienna – miasto stworzone przez kolej”, a poprowadzi go Marcin Medyński. Spacer rozpocznie się w sobotę 28 września 2024 roku o godz. 17.00 pod biblioteką publiczną na ulicy Towarowej. Trasa poprowadzi tunelem pod dworzec PKP, potem ulicą Niepodległości, zawita do Związkowca, a zakończy się w Miejskim Centrum Kultury. Tam odbędzie się potem otwarcie wystawy dotyczącej kolei.

Poniżej zamieszczamy szczegóły Skarżyskiego Kongresu Kolejarzy. Zapraszamy na cały!

Skarżyski Kongres Kolejowy. Zapraszamy na spotkanie z kolejarską historią Skarżyska i regionu

Rydno – spacer z najstarszymi historiami o Skarżysku

W niedzielę w ramach cyklicznych spacerów „Chodźmy w miasto!” wybierzemy się na Rydno. Będzie to spacer najbardziej z dotychczasowych oddalony od centrum Skarżyska, a jednocześnie cofniemy się najdalej w czasie. Spacer ma tytuł „Powrót do czasów najdawniejszych. Krzemiennym szlakiem rezerwatu Rydno”.

Rydno to znajdujące się na skraju Skarżyska, nad rzeką Kamienną pomiędzy Skarżyskiem a Wąchockiem, stanowisko archeologiczne. Na tym obszarze nasi przodkowie mieszkali już przed dziesiątkami tysięcy lat. Ludzkie ślady w tym miejscu odkryli na początku XX wieku dwaj chłopcy, którzy zapuszczali się nad Kamienną w tym miejscu. Wieści o ciekawych znaleziskach dotarły do profesora Stefana Krukowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To on rozwinął badania archeologiczne w tym miejscu i to on nadał temu miejscu nazwę Rydno.

Bogactwem Rydna, które przyciągnęło tu ludzi, był minerał, tlenek żelaza, zwany hematytem. To z niego produkowano cenny środek, jakim była krwistoczerwona ochra, barwnik używany do celów rytualnych. Rydno jako osada szczyt rozwoju osiągnęło ok. 12 tysięcy lat temu. Jednak ludność w tym miejscu pojawiła się nawet 60 tysięcy lat temu i byli to neandertalczycy.

Dziś Rydno jest uważane za największe prehistoryczne skupisko osadnicze na świecie! Choć cenione w świecie naukowym, nie jest szeroko spopularyzowane. A szkoda, bo mamy pod nosem perełkę w skali światowej. Mamy nadzieję, że spacer będzie jedną z inicjatyw, która przyczyni się do zmiany tego stanu rzeczy.

Finałem spaceru będą odwiedziny tzw. Młyna Pijanowskiego, gdzie właściciel opowie jego ciekawą historię.

Spacer poprowadzą członkowie Stowarzyszenia PraOsada Rydno: Paweł Rzuchowski, dr Piotr Kardyś oraz jego prezes Tomasz Juchniewicz. Stowarzyszenie od lat organizuje Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno.

Warto też dodać, że Tomasz Juchniewicz, który będzie opowiadał o Rydnie, również o nim śpiewa, co można usłyszeć poniżej w utworze „Do człowieka z Rydna” zespołu Zwierzę natchnione. Spacer zapowiada się więc śpiewająco.

Z kolei dr Piotr Kardyś tak o tym miejscu opowiadał w wykładzie z cyklu „50 spotkań z historią na 100-lecie miasta Skarżyska-Kamiennej” Fundacji Wczoraj dla Jutra.

Spacer historyczny „Powrót do czasów najdawniejszych. Krzemiennym szlakiem rezerwatu Rydno” odbędzie się w niedzielę 29 września 2024 roku. Początek o godz. 12.30 przy pętli autobusowej w pobliżu dawnego wysypiska na osiedlu Łyżwy (mapka poniżej).

Na tę godzinę na Łyżwy przyjadą dwa autobusy MKS – 1 i 22. Zachęcamy do skorzystania. O 14.27 z tego samego miejsca odjedzie autobus nr 1. Spacer przewidziany jest właśnie na ok. dwie godziny czasu.

Mecenasami spacerów historycznych „Chodźmy w miasto!” są:

  • Scarnet – dostawca internetu, telewizji i telefonii komórkowej oraz innych usług w Skarżysku-Kamiennej ⇒ https://scarnet.eu/
  • Agencja Wydawniczo-Poligraficzna PiS – drukarnia cyfrowa i offsetowa ⇒ https://www.pisawp.com.pl/

Dziękujemy!

Zapraszamy na spacery historyczne, a także na Skarżyski Kongres Kolejowy. Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest bezpłatny.