Organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Skarżysku-Kamiennej razem z założycielem Stowarzyszenia WIOSNA – księdzem Jackiem Stryczkiem – oraz Męską Stroną Rzeczywistości zapraszają na tegoroczną edycję EDK.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie – ponad 40-kilometrowa wędrówka w nocy, samotności i milczeniu. Człowiek zdany jest wyłącznie na siebie i własne siły. Dostaje do ręki mapę i rozważania – 14 stacji męki Jezusa. Doświadcza bólu, zmęczenia, ale dzięki temu sprawdza i przekracza siebie. To ćwiczenie fizyczne i duchowe, po którym każdy może zostać odmieniony.
Nawet 200 tysięcy pątników, w 20 krajach weźmie udział w tym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Wystarczy wybrać jedną z tras dostępnych na stronie www.edk.org.pl.
EDK 2019 w Skarżysku
Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się w piątek 12 kwietnia mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP u ojców franciszkanów o godzinie 18.00, a po mszy. o godzinie 19.00, każdy wyruszy w jedną z dwóch dostępnych tras w naszym rejonie.
35 kilometrów św. Franciszka z Asyżu, będzie przebiegała przez Skarżysko-Kamienna – Skarżysko Kościelne – Lipowe Pole – Pogorzałe – Bzinek – Młodzawy – Majków Anna – Skarżysko-Kamienna.
47 kilometrów św. Maksymiliana Marii Kolbe, będzie przebiegała przez: Skarżysko-Kamienna – Stokowiec – Mostki – Kaczka – Wykus – Rataje – Wąchock – Marcinków – Skarżysko Kościelne.
Jeśli potrzebujesz chwili dla siebie na przemyślenia, może masz do podjęcia ważne decyzje, albo po prostu chcesz sprawdzić, czy sprostasz wyzwaniu – NIE ZWLEKAJ !
Spotkanie z chętnymi, którzy chcą się dowiedzieć więcej o inicjatywie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz w sprawach techniczno-organizacyjnych, odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia o godzinie 19.00 w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP ojców franciszkanów w Skarżysku.
W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu. To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka – tłumaczy ks. Stryczek.
EDK, czyli którędy droga?
Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego.
Co ciekawe, organizatorzy EDK podkreślają, że im trudniejsze wymagania stawiają uczestnikom i im są wobec nich bardziej stanowczy, tym więcej osób wyrusza w trasę. – To dowód na to, że ludzie w XXI wieku poszukują prawdziwego, autentycznego wyzwania, pełnego doświadczenia – fizycznego i duchowego zarazem. Chcą prawdy i dla jej odnalezienia są gotowi żyć ekstremalnie – dodaje ks. Stryczek.