REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Danuta Ewa Skalska była gościem 14. edycji Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury. Obecnym zaprezentowała swoją twórczość oraz życiorys. Choć pochodzi z ziemi radomskiej, to jej związki ze Skarżyskiem są silne.

Danuta Ewa Skalska urodziła się w Ninkowie, mieszka w Borkowicach, a obecnie związana jest zawodowo z Przysuchą, gdzie prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci. To właśnie z nimi przyjechała do Skarżyska, a jej podopieczni recytowali wiersze swojej nauczycielki.

Jak przyznała pisarka, bardzo wcześnie zetknęła się z literaturą. – Moje zamiłowanie do książek zaczęło się, gdy jeszcze nie umiałam czytać. A gdy już się nauczyłam, czytałam dużo. Lektury pochłaniałam na wyrost, dużo wcześniej, niż trzeba było je znać – powiedziała.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Na jej zamiłowanie do literatury, a szczególnie poezji, wpływ miały piękne okolice, w jakich dorastała. – Na to, że wcześnie złapałam bakcyla poezji, miały wpływ piękne i tajemnicze obrazy okolic, zwanych edenem. Moje obrazy z dzieciństwa są bardzo kolorowe – dodała.

W swoich utworach, wśród których są i wiersze i opowiadania, Danuta Ewa Skalska poruszą tematykę człowieka i jego wnętrza, ale i przyroda stanowi duża jej część. Pisze dużo. – Pracuję bardzo dużo nad swoim pisaniem i tzw. lekkie pióro okazuje się nie być wcale tak lekkim. Trzeba się napracować – przyznała.

Drugą pasją pisarki jest teatr i dziś uczy sztuki teatralnej dzieci i młodzież w Domu Kultury w Przysusze.

Jej związki ze Skarżyskiem to nie tylko współpraca z Grupą Literacką „Wiklina”. Skarżysko było przez wiele lat miejscem pracy wielu osób z jej rodziny i najbliższego otoczenia. – Do Skarżyska przyjeżdżało się do pracy, na zakupy, a wiele osób tutaj też zamieszkało – powiedziała.

Twórczość Danuty Ewy Skalskiej zaprezentowała ona sama oraz jej podopieczni z kółka teatralnego.

Tradycją Kawiarni Literackiej MCK są też występy artystyczne. Tym razem wystąpili Maja Skórska, Żaneta Okła i Kacper Palkowski.

Danuta Ewa Skalska pisze wiersze, opowiadania, felietony, utwory (głównie sceniczne) dla dzieci i młodzieży. Jest laureatką ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich. Publikowała m.in. w „Głosie Nauczycielskim”, „Radostowej”, „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”, Kwartalniku Kulturalnym, „Sekrety ŻARu”, kwartalniku „Twórczość Ludowa”, a także w wielu almanachach. Wydała zbiorek opowiadań „Ocalanie miłości” oraz wiersze i opowiadania zebrane w książce „W korowodzie świateł i cieni”. Współautorka i redaktorka tomu poetyckiego „Wzrastanie”. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Jej ulubioną pisarką jest kanadyjska noblistka Alice Munro, mistrzyni krótkich form prozatorskich. Realizując twórcze zamysły, Danuta Ewa Skalska ujawnia swą skłonność do empatii, poczucie humoru i epikurejskie spojrzenie na świat.

Ostatnie jej ważniejsze osiągnięcia literackie to: pierwsza nagroda w Mazowieckim Konkursie Małej Formy Literackiej (Warszawa 2014), nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Bolesława Prusa (Nałęczów 2015), druga nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (Lublin 2016), druga nagroda w I Regionalnym Konkursie Poetyckim (Jedlińsk 2017), pierwsza nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (Lublin 2017), trzecia nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Siedem grzechów głównych” (Dąbrowa Górnicza 2018).

Danuta Ewa Skalska
Danuta Ewa Skalska

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to