REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wybór najlepszego sposobu ogrzewania domu nie jest prostą decyzją.  Pod uwagę bierzemy takie czynniki jak ekologia, prostota obsługi, ale przede wszystkim aspekty ekonomiczne. Współczesne piece na paliwa stałe wydają się tanim i efektywnym rozwiązaniem, często wybieranym przez polskie rodziny. Zmodernizowane instalacje są czyste, estetyczne i wyposażone w różne automatyczne udogodnienia.

Czy faktycznie warto wybrać kocioł na paliwa stałe? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce!

Piec na paliwo stałe? Ale jakie?

Biorąc pod uwagę wybór pieca na paliwo stałe, należy zacząć od decyzji, co dokładnie chcemy spalać. Wybór opału to kluczowa decyzja, od której zależy rodzaj pieca, a także opłacalność rozwiązania grzewczego. Niektóre paliwa można spalać w kotłach wyposażonych w automatyczne podajniki, inne nie. Istotną kwestią jest także magazynowanie potencjalnego opału, jak i również utylizacja pozostałości – popiołu. Sama eksploatacja pieca na paliwo stałe jest tania, pod warunkiem że jest użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj deklaruje on najlepszy rodzaj opału, a stosowanie tańszych zamienników najczęściej skutkuje obniżeniem sprawności instalacji. W ogólnym bilansie za tonę opału zapłacimy mniej, ale do uzyskania tej samej mocy wykorzystamy go znacznie więcej. Ryzykujemy przy tym również awarię urządzenia grzewczego. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są piece opalane:

  1. węglem kamiennym,
  2. drewnem,
  3. brykietem węglowym,
  4. ekogroszkiem,
  5. pelletem.

W wielu domostwach wciąż można spotkać tradycyjne „kopciuchy” opalane węglem kamiennym. Pod względem ceny samego opału, nadal jest to najbardziej ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Cechuje się ono równocześnie uciążliwością w użytkowaniu. Warto się zatem przyjrzeć nowoczesnym i równocześnie ekologicznym propozycjom, jakimi są piece opalane pelletem oraz ekogroszkiem.

Kocioł na pellet

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Kotły opalane pelletem cechują się najwyższym stopniem automatyzacji pośród wszystkich pieców dostępnych na rynku. Mogą działać praktycznie bez ingerencji użytkowników. Podajniki precyzyjnie doprowadzają do pieca kolejne porcje opału, a szybkość spalania jest regulowana za pomocą nadmuchu. Piece opalane pelletem charakteryzuje wysoka wydajność cieplna.

Sam pellet jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Podczas jego spalania pozostaje tylko niewielka ilość popiołu, który można następnie wykorzystać w ogródku jako nawóz. Sam proces spalania nie emituje substancji szkodliwych dla środowiska, a ilość emitowanego CO2 jest znacznie niższa w porównaniu do innych paliw. Wartość energetyczna pelletu wysokiej jakości wynosi około 17 MJ/kg. Jest to wartość niższa od klasycznego węgla kamiennego, którego wartość opałowa jest na poziomie 20-30 MJ/kg. Biorąc natomiast pod uwagę takie zalety jak czystość i łatwość użytkowania, zdecydowanie warto rozważyć instalację kotła na pellet.

Szeroką ofertę kotłów na pellet znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Kotly/Rodzaj_paliwa:Pellet.htm

 

Kocioł na ekogroszek

Ekogroszek w porównaniu do pelletu cechuje się znacznie wyższą wartością energetyczną, wynoszącą nawet do 32 MJ/kg. Oznacza to, że do ogrzania domu zużyjemy nawet o połowę mniej opału niż w przypadku spalania pelletu. Ponieważ ceny obu paliw znajdują się na zbliżonym poziomie, ogrzewanie ekogroszkiem wydaje się znacznie tańsze! Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę również inne aspekty tego rozwiązania. Ekogroszek w porównaniu do pelletu jest znacznie mniej ekologicznym rozwiązaniem. Podczas procesu spalania dochodzi do emisji zawartej w nim siarki oraz chloru.

Nie można zapomnieć o problemach pojawiających się podczas opalania ekogroszkiem. Pierwszym z nich jest utylizacja pozostałości. Podczas spalania ekogroszku powstaje około 10% popiołu. Jego nadmiar trzeba regularnie usuwać z pieca, a sama utylizacja bywa kłopotliwa. Drugą kwestią jest znacznie trudniejsze napełnianie zasobnika. Worki z ekogroszkiem mogą się okazać zbyt ciężkie dla osoby mniej sprawnej fizycznie. Podczas obsługi pieca powstaje też dużo więcej pyłu i brudu. Wiąże się do z dodatkowym czasem poświęconym na sprzątanie kotłowni.

Kotły na ekogroszek znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Kotly/Rodzaj_paliwa:Ekogroszek.htm

 

Materiał partnerski

2 KOMENTARZE

  1. Ja mam kocioł twin bio zakupiłem go dwa lata temu , a w tym roku dzięki serwisantowi zmodernizowałem go i mogę opalać pelletem owsem i drewnem . Dla mnie najlepsze rozwiązanie .

  2. Myślę, że to czy się opłaca zależy od wielu czynników – jakości opału również. Kupiłem pellet gold i rzeczywiście, jest różnica; w domu jest dużo cieplej i nie przepłacamy.

Comments are closed.