Wystawy wydrukowane. Album „Miasto to ludzie” podsumowuje fotograficzne uświetnienie 100-lecia Skarżyska

1050
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Klub Fotograficzny ZOOM wydał album pt. „Miasto to ludzie”. Są w nim fotografie, które pochodzą z dwóch zeszłorocznych wystaw zorganizowanych z okazji 100-lecia Skarżyska-Kamiennej.

Rok 2024 rozkręcił się już na dobre i przynosi wiele nowego, ale w naszym mieście wybrzmiewają jeszcze echa roku zeszłego – 2023 był bowiem rokiem 100-lecia nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej.

Tak piękny jubileusz nie mógł nie przynieść licznych wydarzeń i inicjatyw. Wśród tych, którzy postanowili go uświetnić, byli też nasi miłośnicy fotografii zrzeszeni w klubie ZOOM działającym przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Właśnie tam, w murach „Emceku” zorganizowali dwie wystawy. Na jednej pokazali nasze miasto, a na drugiej, zatytułowanej „100 portretów na 100-lecie miasta” mieszkańców – skarżyszczan.

Przeżyjmy to jeszcze raz:

100 portretów na 100-lecie miasta. Skarżyszczanie oglądają skarżyszczan na wystawie Klubu Fotograficznego ZOOM

Piękne zdjęcia warte były tego, aby je powielić i rozpowszechnić w większej liczbie egzemplarzy. I tak powstał album „Miasto to ludzie”, który w formie drukowanej prezentuje fotografie z ww. dwóch wystaw.

W środę, 3 kwietnia 2024 roku, ekipa Klubu Fotograficznego ZOOM zaprosiła na spotkanie osoby, które zapozowały do zdjęć na potrzeby wystawy „portretowej”. Przyszła całkiem spora część ze sfotografowanej setki.

Krystian Dróżdż, który kieruje klubem ZOOM, jeszcze raz wrócił wspomnieniami do zeszłego roku i pracy nad zdjęciami, dziękując jeszcze raz zarówno fotografowanym, jak i wszystkim, którzy przyczynili się wtedy do powstania wystaw, a teraz do ich drukowanej odsłony.

To był bardzo ważny rok, a dla nas bardzo ważny projekt. Jubileusz stulecia zobowiązuje, żeby zostawić po sobie coś. Żeby przyszłe pokolenia miały świadectwo, jakie było nasze miasto, i jakimi ludźmi byli skarżyszczanie. To właśnie pokazaliśmy w naszych fotografiach. Pokazaliśmy nasze miasto i pokazaliśmy skarżyszczan – ludzi zadowolonych, uśmiechniętych, pełnych pasji. Takich skarżyszczan sobie życzyliśmy i tak chcieliśmy ich pokazać. I myślę, że nam się to udało.Krystian Dróżdż

Nie sposób tu wymienić wszystkich, którzy znaleźli się na zdjęciach, natomiast fotografie wykonali: Paweł Arent, Krzysztof Białek, Bożenna Brzezińska, Krystian Dróżdż, Andrzej Janiszewski, Paweł Nowak i Jarosław Sokołowski.

Album opatrzyli wstępem prezydent Konrad Krönig oraz historyk Marcin Medyński, obaj zresztą uwiecznieni na fotografiach.

„Miasto to ludzie”. Nie jest to bezpodstawny komunał, ale prawda. Czy Kamienna zostałaby miastem bez Jana Blocha? Czym byłaby bez Witwickich, Bałtruszajtisów, Stachurków i wielu, wielu innych – znanych, opisanych i wspominanych. (…)

Ten album ocala i upamiętnia stu skarżyszczan. Wszyscy oni dają coś z siebie miastu i mieszkańcom: pasję, pracę lub dobrą energię. To portret wybiórczy, niekompletny, ale stanowi symboliczny pomnik społeczności Skarżyska-Kamiennej w roku jego jubileuszu. (…)

Przed Państwem miasto żywe: stuletnie Skarżysko-Kamienna i – jak się nas niekiedy żartobliwie określa, „skarżyszczanie kamienni” (wiecznie młodzi).Marcin Medyński

Sfotografowani otrzymali egzemplarze na własność, a fotografujący składali w nich autografy.

Wsparcia w wydaniu albumu „Miasto to ludzie” udzielili: Leszek Wojteczek, właściciel firmy Wtórpol, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej. Album wydała Agencja Poligraficzno-Wydawnicza PiS w Skarżysku-Kamiennej.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to