Prehistoria w teorii i praktyce. W Skarżysku odbył się Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2024

459
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2024 jak co roku przybliżył nam realia życia w prehistorycznych czasach. Życia w Rydnie, czyli obszarze na obrzeżach Skarżyska-Kamiennej. Na pikniku można było nie tylko zobaczyć – również spróbować życia jak przed tysiącami lat.

Miniony weekend, chyba już ostatni prawdziwie letni w tym roku, upłynął w Skarżysku-Kamiennej pod znakiem pikników. Bibliotekarze zaprosili na Narodowe Czytanie 2024, właśnie w takiej formie. Na piknik zaprosili też miłośnicy historii. A konkretniej to prehistorii.

Rydno to miejsce na obrzeżach Skarżyska, nad rzeką Kamienną. Przed dziesiątkami tysięcy lat, osiedli tam nasi przodkowie. Tam żyli i byli odwiedzani przez przybyszy nawet z bardzo daleka.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

To dziś miejsce wciąż mało spopularyzowane, więc Stowarzyszenie PraOsada Rydno corocznymi piknikami archeologicznymi stara się wiedzę na temat tego miejsce propagować. Rydno jest tego warte, ponieważ jest to miejsce unikalne na skalę światową.

Preczytaj również:

Diabły, kosmici czy bogowie? Tajemniczy kamień z Kontrewersu pod lupą, ale wciąż pozostaje zagadką

Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno odbył się w weekend 7 i 8 września 2024 roku. Okolice Wielkiego Pieca na Rejowie zamieniły się w więc prehistoryczną osadę – ze wszystkimi jej atrybutami. Wielki Piec, choć pozornie niezwiązany bezpośrednio z Rydnem, to jednak ma z nim wiele wspólnego. Oba te miejsca łączy ruda żelaza.

W kuźnicach i hutach naszych okolic rudę żelaza przetapiano na stal. Było to jedno z największych bogactw naturalnych naszych ziem. Ruda żelaza, a konkretnie jej forma o nazwie hematyt, była używana właśnie na Rydnie do produkcji ochry – barwnika stosowanego do celów rytualnych.

Organizatorzy pikniku przybliżają nam tamte czasy. Jednak nie tylko w formie teoretycznej, ale też praktycznej. Opowiadają o realiach życia naszych przodków i jednocześnie pokazują, jak wyglądało ich życie. Ówczesne realia życia każdy odwiedzający może poczuć na własnej skórze.

Na terenie pikniku można było zobaczyć rekonstrukcje ówczesnych domów, czyli ziemianek. Była też ówczesna kuchnia, czyli ognisko, którego gospodarzem był Artur „Forrest” Różalski.

Ludzie prehistoryczni dbali też o strawę duchową. Sztuka w ich życiu również odgrywała znaczną rolę. Tamara Krężel zapraszała na stanowisko plastyczne, gdzie można było tworzyć dzieła w stylu prehistorycznym, a Agata Kądziela ozdabiała chętnych tatuażami z ochry, czyli wspomnianego wcześniej barwnika. Jeśli jesteśmy przy sztuce, to nie mogło obejść się bez muzyki. Prehistoryczne rytmy zaprezentowała Martyna Dolęga.

Z wizytą na Rydno wpadli też Justyna Żukowska i Jakub Jędrzejewski, którzy prowadzą kanał Cafe Wiedza na YouTube i systematycznie przemierzają świat w poszukiwaniu śladów prehistorycznego człowieka. Tym razem przybliżyli twórczość naskalną, którą nazwali prehistorycznym graffiti.

Zobacz film nagrany przez Cafe Wiedza podczas pikniku:

Więcej o ich ostatnich eksploracjach można dowiedzieć się choćby tu:

Po raz kolejny piknik na Rydnie odwiedziła Monika Bajka, prowadząca Pracownię Archeologiczna „Trzy Epoki”, która opowiadała o znaleziskach archeologicznych epoki kamienia. Z kolei Grzegorz Borys uczył, jak wytwarzać takie naczynia, a także inne przedmioty codziennego użytku rodem z paleolitu, a Aleksandra Cieślicka pokazywała, jak prehistoryczni ludzie wykonywali włókna i przędze z roślin.

Uzupełnieniem oferty pikniku był biblioteczka z publikacjami na temat Rydna i prehistorii w ogóle, film dokumentalny, a także wystawa z Muzeum im. Orła Białego, w tym makieta osady sprzed tysiącleci.

Nad wszystkim czuwał Tomasz Juchniewicz, prezes Stowarzyszenia PraOsada Rydno.

Dla miłośników prehistorycznych klimatów to jeszcze nie koniec eksploracji Rydna  w najbliższym czasie. Kolejnym wydarzeniem związanym  z tym miejscem będzie najbliższy spacer historyczny z cyklu „Chodźmy w miasto!”

Zobacz harmonogram spacerów historycznych po Skarżysku:

Chodźmy w miasto i odkrywajmy fascynującą historię Skarżyska! Historycy zapraszają miłośników historii na spacery historyczne

Nazwa Pikniku Archeologicznego PraOsada Rydno nawiązuje do rezerwatu archeologicznego Rydno, kompleksu osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.