Skarżyszczanie, w tym znany ksiądz, tracą ogromne pieniądze. Jak nie dać się oszukać?

1710
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyska policja wraz z partnerami zaprosiła na debatę dotycząca bezpieczeństwa. Skala oszustw, która jest wciąż ogromna, pokazuje, że edukacja również jest potrzebna. A stracić można wielkie pieniądze jak choćby proboszcz Ostrej Bramy w Skarżysku.

W mediach, jak również w komunikatach policyjnych, regularnie słyszymy o oszustwach polegających na wyłudzeniu pieniędzy. Kwoty są coraz większe, choć, wydawałoby się, że metody kryminalistów są łatwe do rozszyfrowania.

Seniorzy wciąż tracą pieniądze. To ogromne kwoty

Rzeczywistość jest jednak inna i dlatego policka wraz z partnerami prowadzi akcje edukacyjne. Ta ostatnia była skierowana zwłaszcza do seniorów, bo to nie są najłatwiejszym celem oszustów.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Jednak nie tylko oni, stąd również obecność młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku. Już nie tylko seniorzy padają ofiarą oszustów. Coraz częściej nie wiek tu decyduje, a do wyłudzania pieniędzy często wykorzystywany jest smartfon, obecnie nieodłączny towarzysz każdego człowieka, w tym szczególnie młodych.

Debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Oprócz stróżów prawa, na czele z komendantem Powiatowej Komendy Policji w Skarżysku Tomaszem Jaroszem, zabrali w niej głos również zastępca prezydenta Skarżyska Krzysztof Myszka, dziekan Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach Waldemar Cisowski, a także Paweł Michnowski, dyrektor skarżyskiego oddziału banku Pekao SA.

Spotkanie poprowadziła Anna Sławińska. Przypomniała, że jednym z narzędzi informowania policji o zagrożeniach jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – Skarżysko-Kamienna

 

W debacie, oprócz osób starszych, uczestniczyła też młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku. Już nie tylko seniorzy padają ofiarą oszustów. Coraz częściej nie wiek tu decyduje, a do wyłudzania pieniędzy często wykorzystywany jest smartfon, obecnie nieodłączny towarzysz każdego człowieka, w tym szczególnie młodych.

Na wnuczka, na bankiera i na… policjanta

Przestępcy stosują rozmaite metody wyłudzania pieniędzy. Udają często osoby wzbudzające powszechne zaufanie, w tym bliskich. Grają na emocjach, poczuciu bezpieczeństwa oraz litości. Przekonują, że bez podjęcia sugerowanych działań ich pieniądze znajdą się w niebezpieczeństwie. Wydane fałszywemu „wnuczkowi” mają pomóc takiej osobie w trudnej sytuacji życiowej.

Oto kilka najbardziej znanych metod, o których mówiono też na denacie:

  • na policjanta – oszuści przekonują, że policja uchroni pieniądze przed przestępstwem
  • na wnuczka – wyłudzenie fałszywej pomocy bliskiej osobie
  • na pracownika banku – fałszywa obietnica wysokich zarobków
  • na amerykańskiego żołnierza – pomoc finansowa fałszywemu żołnierzowi ma pomóc mu w powrocie do domu

Jak nie dać się oszukać?

Zarówno komendant Tomasz Jarosz, jak i dyrektor banku Paweł Michnowski, przekonywali, że ich podwładni NIGDY nie działają w ten sposób i nie żądają wydania pieniędzy ani podawania haseł do kont bankowych w żadnej sytuacji.

Dziekan świętokrzyskiej uczelni Waldemar Cisowski mówił, że metody przestępcze zmieniają się. Mniej jest rozbojów na osobach, a więcej oszustw bezpośrednio skierowanych na majątek, wśród których coraz liczniejsze są cyberprzestępstwa.

Uczestnicy debaty otrzymali ulotki przygotowane przez skarżyską komendę policji wraz z urzędem miasta.

Główne zalecania w niej zawarte to:

  • uważaj na telefonicznych oszustów
  • zachowaj zdrowy rozsądek i czujność
  • policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy i kosztowności
  • chroń swoje dane osobowe
  • dbaj o kod Blik jak o gotówkę lub kartę. Nie przekazuj go nigdy nieznanym osobom. Masz wątpliwości i czegoś nie wiesz – udaj się do swoje banku
  • Zmień swój numer telefonu stacjonarnego
  • Masz wątpliwości? Zadzwoń na numer 112

Gdy dzwoni ktoś i w grę wchodzą pieniądze – pamiętaj:

  • Zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi
  • Nie podejmuje pochopnych działań. Daj sobie czas do namysłu
  • Skontaktuj się z rodziną i zweryfikuj informacje
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym
  • Nie wierz w żadne fantastyczne okazje
  • Zachowaj zdrowy rozsądek i zimną krew, nawet jeśli dostaniesz informację

Ulotka została wydrukowana w liczbie 10 tysięcy sztuk i trafi do wielu skarżyszczan. My prezentujemy ją poniżej w formie cyfrowej.

Skarżyszczanie też są oszukiwani

Jak mówi ulotka, w samym tylko 2021 roku na terenie powiatu skarżyskiego seniorzy w dziewięciu oszustwach stracili ponad 500 tysięcy złotych.

Już w 2022 roku głośna była sprawa oszustwa, którego ofiarą padł ksiądz Jerzy Karbownik, proboszcz Ostrej Bramy. Przestępca podający się za policjanta wyłudził od niego ponad 200 tysięcy złotych.

W opublikowanym na dniach rankingu najwyższych kwot wyłudzonych od mieszkańców regionu świętokrzyskiego w ostatnim czasie skarżyski duchowny jest w pierwszej dziesiątce. Najwięcej, bo aż 600 tysięcy stracił również ksiądz, proboszcz parafii pw. świętego Floriana w Koprzywnicy.

Organizatorzy debaty obiecują, że takie i podobne działania będą podejmowane nadal, aby zwiększać świadomość społeczeństwa.