Skarżysko-Kamienna – jacy specjaliści na rynku pracy są najbardziej potrzebni?

1702
Skarżysko-Kamienna - jacy specjaliści na rynku pracy są najbardziej potrzebni?
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Mieszkasz w Skarżysku-Kamiennej i zastanawiasz się jaką pracę najłatwiej dostać w tym mieście? Nie wiesz, gdzie jej szukać? Chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda lokalny rynek pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy zatem do lektury.

Rynek pracy w Skarżysku-Kamiennej

Dane o lokalnym rynku pracy w najłatwiejszy sposób możemy pozyskać, posiłkując się informacjami zawartymi na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Statystyki wskazują, że w czerwcu 2022 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie wyniosła dokładnie 3551 osób. Biorąc przy tym pod uwagę, że ogólna liczba mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w roku 2020 wyniosła 44 260 osób, liczba bezrobotnych stanowi 8% ogółu mieszkańców tego miasta. Jest to zatem nieco więcej niż liczba bezrobotnych dla całego kraju. W tym przypadku bowiem procent bezrobotnych wynosi 4,9%. Nie jest to jednak dużo, zważywszy na fakt, że w przeszłości mieliśmy okresy, w których procent bezrobocia osiągał liczby dwucyfrowe.

Jacy specjaliści są najbardziej potrzebni na rynku pracy w Skarżysku-Kamiennej?

Nieocenionym źródłem wiedzy w tym zakresie może okazać się tzw. barometr zawodów. Jest to narzędzie, przy pomocy którego możemy określić, które zawody w danym rejonie są najbardziej deficytowe, które nieco mniej, jakie rozkładają się mniej więcej równomiernie w określonym regionie, na koniec zaś, które z nich są nadwyżkowe.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Barometr zawodów dla Skarżyska-Kamiennej wskazuje nam, że do najbardziej deficytowych zawodów należą spawacze. Wynika to z faktu, że w ostatnim okresie w zawodzie tym zatrudnia się wielu cudzoziemców głównie pochodzących z Ukrainy. Barometr wskazuje też, że przyczyną deficytu wśród spawaczy jest też brak pracowników spawających określonymi metodami. Brakuje bowiem na lokalnym rynku spawaczy korzystających z metody MIG/MAG oraz TIG. Przyczyną tego stanu rzeczy jest też aspekt pokoleniowy. Starsi pracownicy przechodzą na emeryturę, młodych zaś brakuje. Pracodawcy nie chcą też zatrudniać osób bez doświadczenia zawodowego zaraz po ukończeniu szkoły. Jeżeli zatem jesteś spawaczem, który ma już za sobą nieco doświadczenia w branży, pracę w Skarżysku-Kamiennej powinieneś znaleźć niemalże od zaraz.

Zawody deficytowe w Skarżysku-Kamiennej

Do innych, nieco mniej deficytowych zawodów, barometr zalicza między innymi: blacharzy i lakierników samochodowych, fryzjerów, brukarzy, mechaników samochodowych, elektryków i elektromonterów, murarzy i tynkarzy oraz piekarzy. Za przyczynę braku pracowników, podobnie jak w przypadku spawaczy, wskazuje się przede wszystkim duży napływ cudzoziemców, którzy odbierają rodzimym pracownikom zatrudnienie oraz brak odpowiednich uprawnień, a także wymianę międzypokoleniową, która powoduje, że brakuje w wyżej wymienionych branżach doświadczonych rąk do pracy.

Powyższe informacje pozwalają nam wysnuć wniosek, że w Skarżysku-Kamiennej najczęściej brakuje pracowników fizycznych wykonujących zawody wymagające nieco niższych kwalifikacji.

Gdzie szukać pracy?

Obecnie najłatwiej szukać pracy w Internecie, np. na https://www.aplikuj.pl/praca/skarzysko-kamienna. Jeżeli wolisz tradycyjne metody poszukiwania pracy, zajrzyj np. do lokalnej prasy z ogłoszeniami. Dobrym pomysłem może też być odwiedzenie Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Ciekawą opcją na znalezienie pracy mogą być również agencje pracy.

Możliwości znalezienia pracy jest zatem wiele. Jeżeli jesteś dobrym fachowcem w swojej dziedzinie i wykonujesz jeden z wymienionych wyżej zawodów, z pewnością nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy w tym mieście.

Zobacz również:

Oferty pracy w Radomiu i okolicach – znajdź coś dla siebie

Artykuł powstał we współpracy z firmą masalski.pl