Tematem kolejnego spaceru historycznego po Skarżysku były lokale, gdzie kiedyś, a w niektórych i dziś, skarżyszczanie bawią się na zabawach sylwestrowych, witając nowy rok.
Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej w 2024 roku:
Koniec roku tuż, tuż, więc temat ostatniego w tym roku spaceru historycznego dotyczył właśnie nadchodzących dni – ostatnich w tym roku i pierwszych kolejnego. Trasa spaceru prowadziła obok lokali, gdzie odbywały się, a w niektórych odbywają do dziś, zabawy sylwestrowe.
Część tych lokali wciąż zaprasza na sylwestra, ale niektóre już, niestety, nie. Tak jest w przypadku klubu Tygielek, który niegdyś działał w odlewni. Dziś, zabawy, jakie się tam odbywały, są już tylko wspomnieniem. Tak też było i w tym miejscu. Przewodnik spaceru, Marcin Medyński, wspomniał wyjątkową atmosferę tego miejsca, a także przypomniał ostatnią kierowniczkę tego miejsca, a był nią Teresa Głowacka, która znana była z występów w zespole Amazonki.
Kolejnym klubem, również zlokalizowanym na Dolnej Kamiennej, była Amerykanka na ulicy Fabrycznej. Działał on w latach 90. ubiegłego stulecia i również cieszył się powodzeniem wśród skarżyszczan. Z lokali na Dolnej Kamiennej wspomniano jeszcze działający i dziś klub muzyczny Semafor.
Na osiedlu Przydworcowe w przeszłości również było kilka miejsc, gdzie hucznie bawiono się nie tylko na powitanie nowego roku, ale i przy innych okazjach. W domu handlowym Stempo, dziś funkcjonującym jako Galeria Patjo, działał lokal o nazwie Manhattan. Po sąsiedzku znajdowała się Arkadia. Dziś po lokalach nie ma już śladu, są tylko budynki.
Podobnie jest w przypadku hali Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Hala ta, zwana ze względu na swój wygląd „pancerniakiem”, dziś jest już tylko wspomnieniem. Choć przeznaczona głównie do aktywności sportowych, to na koniec roku rokrocznie zamieniała się w salę balową. Hala Sokoła została zburzona w latach 90. XX wieku. Prowadzący spacer Marcin Medyński przypomniał też jej poprzedniczkę, drewniany barak znajdujący się w miejscu myjni na rogu ulic Niepodległości i Spornej.
Zobacz relacje z poprzednich spacerów historycznych:
Z wizytą w schronie i nie tylko. Odbył się spacer historyczny po osiedlach Milica i Bzin w Skarżysku
Kolejnym punktem na mapie spaceru był Związkowiec. Miejsce to czynne jest i dziś. W tym roku również zaprasza na zabawę sylwestrową. Dzieje się tak, o czym może nie każdy wie, od lat 30. XX wieku. To właśnie wtedy został wzniesiony ten budynek i jeszcze przed II wojną światową zapraszał w swoje progi – również na sylwestra. Ekipa Związkowca zaprosiła spacerowiczów na herbatę i coś słodkiego przy muzyce i dyskotekowych światłach.
Po chwili wytchnienia spacerowicze ruszyli już w ostatni etap, który zakończył się w Miejskim Centrum Kultury. Tutaj opowieść o kultowych lokalach Skarżyska była uzupełniona o miejsca, gdzie spacer z racji odległości nie mógł dotrzeć. Była więc mowa między innymi o Rusałce i ośrodku na Rejowie, hotelu Promień i działającej w niej restauracji Kosmos czy kinach Świt i Wolność. Wspomniano również o skarżyskich szkołach, w których również organizowano publiczne bale sylwestrowe.
Przeczytaj również:
Czy wiesz, że… Mirosław Hermaszewski był w kosmosie więcej niż raz? Z czego raz w Skarżysku
Uczestnicy spaceru jak zawsze chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Z kolei Artur Tusiewicz, miłośnik historii naszego miasta, jak zawsze na spacer przyniósł pamiątki. Tym razem były to zaproszenia na zabawy sylwestrowe do różnych lokali w mieście.
Na koniec uczestnicy wznieśli symboliczny toast za pomyślność w nowym roku, a życzenia obecnym złożył Marcin Janakowski, prezes fundacji Wczoraj dla Jutra.
Organizatorzy cyklu tegorocznych spacerów historycznych, Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku, którego prezesem jest Marcin Medyński, już teraz zapraszają na kolejne, które będą się odbywać już w 2024 roku.
To w przyszłym roku, a my dołączymy do życzeń i również życzymy, aby rok 2024 był jak najlepszy. Życzymy też udanej zabawy sylwestrowej, a bawić się można w tym roku między innymi w MCK lub na przylegającym do niego Placu Staffa, podczas sylwestra pod gwiazdami: