Turystyka kosmiczna – Początek komercyjnych podróży kosmicznych

120
Obraz 12019 z Pixabay
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Społeczeństwo się rozwija, ludzie się bogacą i swoje pieniądze coraz częściej wykorzystują na rozrywkę oraz turystykę. Jedni często bawią się na verdecasino.com.pl, a inni podróżują. Jednak jako ludzie jesteśmy z natury ciekawi i nieustannie pragniemy przesuwać granice. Początkowo wystarcza nam lokalne podwórko, następnie dalsze zakątki kraju, Europy, świata i kiedy wydaje się już, że turystyka nie zaproponuje już niczego więcej, to pojawiają się komercyjne loty w kosmos.

Dzięki miliarderom, pragnącym podbijać kosmos, loty za pieniądze stały się ogólnie dostępne dla zainteresowanych. Co trzeba zrobić, żeby móc wylecieć na orbitę, a kiedyś być może i w kosmos? Należy zapomnieć o strachu i wyłożyć ogromne pieniądze liczone w setkach tysięcy dolarów.

Początki lotów komercyjnych

Co ciekawe, za wdrożenie idei lotów turystycznych w kosmos nie odpowiada ekscentryczny Elon Musk i jego SpaceX, a Richard Branson i Virgin Galactic. W grze jest także inny z najbogatszych ludzi na świecie – Jeff Bezos z Blue Origin, ale ten podmiot aktualnie bardziej skupia się na współpracy z NASA. SpaceX wykonał pierwszy lot turystyczny w kosmos, ale dostęp był ograniczony do konkretnych osób, więc trudno mówić tu o turystyce. Lot odbył się w 2020 roku.

To właśnie Virgin Galactic jako pierwsze zaoferowało komercyjny lot w kosmos, który został zaproponowany jako atrakcja turystyczna już w 2022 roku. Pierwszy lot miał miejsce 29 dnia czerwca 2023 roku i zabrał na pokład trzy osoby. Atrakcja turystyczna trwała około 70 minut i kosztowała od 200 000 do 250 000 dolarów. Podobno do programu zapisało się około 1 000 zainteresowanych, co przy planowanym jednym locie na miesiąc będzie wymagało znacznego rozszerzenia działalności.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Warto tutaj zaznaczyć, że Virgin Galactic zaoferowało lot suborbitalny, co jest znacznie łatwiejsze do przedsięwzięcia, ponieważ statek nie pozostaje na orbicie. Jedynie wylatuje na krótki czas w kosmos (na około 160 kilometrów nad poziomem morza), aby chwilę później zacząć swobodnie opadać w kierunku ziemi.

SpaceX i planowane loty orbitalne

Elon Musk jest znany z tego, że mierzy bardzo wysoko. Prawdopodobniej wszyscy słyszeli o planowanej kolonizacji Marsa. W kwestii turystycznych lotów miliarder proponuje loty orbitalne. Wierzy, że w ten sposób uda się znacząco obniżyć koszt jednego lotu kosmicznego, co pozwoli na dynamiczny rozwój całej branży i ewentualną kolonizację Marsa.

Loty komercyjne mają posłużyć do finansowania wszystkich projektów kosmicznych. Jak sam Elon kiedyś stwierdził, dzięki turystyce kosmicznej cena jednego lotu może spaść nawet tysiąckrotnie. Wszystko ze względu na dynamiczny rozwój branży, co pozwoli na zoptymalizowanie produkcji samych statków, a ponadto bilety w znaczny sposób dołożą się do budżetu firmy.

Dlatego, jeżeli tylko program turystycznych lotów suborbitalnych i orbitalnych wypali, to być może uda się uruchomić mechanizm, który napędzi całą branżę kosmiczną. O postępie technologicznym można mówić bardzo wiele, ale w kwestii eksploracji kosmosu przez człowieka, od dekad ludzkość praktycznie stoi w miejscu i warto byłoby coś zmienić w tej kwestii.

Nie każdy może polecieć w kosmos: Wymagania stawiane przed kandydatami

Lot w kosmos wiąże się z wieloma czynnikami silnie wpływającymi na organizm człowieka. Dlatego loty tego rodzaju zdecydowanie nie będą dla każdego. Każda osoba, która chciałaby wylecieć w kosmos, powinna przygotować się na:

  • Szczegółowe testy medyczne. To pierwszy etap, który określa, czy dana osoba się kwalifikuje. Sztab specjalistów zleca i wykonuje konkretne badania, które mają za zadanie określić ogólny stan zdrowia danej osoby i wszystkich układów oraz organów, które mogą być szczególnie narażone podczas takiego lotu.
  • Szkolenia i symulacje. Wielotygodniowe szkolenia przygotowujące pod względem fizycznym, merytorycznym i psychicznym
  • Podpisanie umów o zwolnieniu z odpowiedzialności. Loty w kosmos zawsze wiążą się z dużym ryzykiem – nawet śmierci. Dlatego obowiązkowo wymaga się podpisania dokumentów, że w razie niepowodzenia misji, firma nie ponosi za to odpowiedzialności, ponieważ klient był świadom ryzyka.

Ostatnim, ale dla wielu najważniejszym czynnikiem jest cena. Obecne loty suborbitalne kosztują od 200 000 dolarów. Jeżeli jednak w ofertach największych firm znajdą się także loty orbitalne lub w przestrzeń kosmiczną, to koszt może być wielokrotnie wyższy i sięgać wielu milionów dolarów.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że aktualnie mowa o koszcie pionierskich lotów. Gdyby udało się utworzyć odpowiednie struktury turystyczne, to cena takiego przelotu może spaść nawet kilkakrotnie. Mimo to nie należy spodziewać się niższych kwot niż kilkadziesiąt tysięcy dolarów dla suborbitalnych i setek tysięcy dla wypraw orbitalnych i kosmicznych.

Czy turystyczne loty kosmiczne rzeczywiście staną się powszechne?

Możliwości takich lotów z pewnością będą usprawniane z roku na rok, ale nie należy się spodziewać, że pełna komercjalizacja nastąpi wcześniej niż za kilkadziesiąt lat. Dzisiaj jawi się to jako coś niesamowitego, ale ludzie są dość kruchymi organizmami, które nie są przyzwyczajone do takich ekstremalnych wypraw. Dlatego, nawet jeżeli dojdzie do tego, że każdy będzie mógł wykupić swój lot w kosmos, to raczej przedstawi się niczym turystyczna wyprawa na Mount Everest – droga, ryzykowna i nie dla każdego. Chętni znajdą się zawsze, ale z pewnością będzie ich niewielu.