Uroczysta sesja rady miasta oficjalnie rozpoczęła obchody 100-lecia Skarżyska-Kamiennej

1721
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Sesja nr 59. Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej w tej kadencji była sesją uroczystą. To z powodu rozpoczęcia obchodów 100-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.

Sesja rady miejskiej jak zawsze odbyła się w Miejskim Centrum Kultury, ale tym razem nie na patio, a na dużej sali widowiskowej. Powód był prosty – była to sesja uroczysta. Była więc wyjątkowa oprawa i dużo więcej było gości, więc trzeba było zmienić salę.

Dlaczego oficjalna inauguracja obchodów jubileuszowego roku odbyła się jeszcze w tym roku i właśnie dziś, 28 grudnia 2022 roku? Otóż dlatego, że dokładnie sto lat temu, 28 grudnia 1922 roku podpisano rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Skarżysku-Kamiennej (wtedy de facto jeszcze Kamiennej – nasze miasto zmieniło nazwę na Skarżysko-Kamienna kilka lat później).

O rozporządzeniu tym, podpisanym przez Władysława Sikorskiego, pisaliśmy więcej tutaj:

28 grudnia 1922 – Władysław Sikorski podpisuje rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Uroczysta sesja miała wyjątkową oprawę, a obserwowało ją wielu zaproszonych gości, w tym byli włodarze i radni miejscy. Na widowni MCK zasiedli między innymi twórczyni herbu Skarżyska Elżbieta Turska czy fotoreporter Edward Krokowski, który tego dnia zapraszał też na wystawę swoich zdjęć pokazujących historię Skarżyska.

Skarżysko z tamtych lat. Wystawa zdjęć Edwarda Krokowskiego powstała z okazji 100-lecia Skarżyska

Byli też przyjaciele naszego miasta, którzy goszczą u nas przy innych okazjach, jak na przykład marynarze ze Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej, którzy byli na zlocie w Muzeum im. Orła Białego.

Sesję poprowadził, zgodnie z protokołem, przewodniczący rady Leszek Golik. Przybyłych powitał prezydent Skarżyska Konrad Krönig. Przewodniczący wspomniał też o tym, że otwierane następnego dnia po sesji rondo przy wiadukcie nad torami będzie nosić imię 100-lecia Skarżyska-Kamiennej.

O muzyczną oprawę zadbała ekipa Państwowej Szkoły Muzycznej. Dzieje naszego miasta do momentu uzyskania praw miejskich przedstawiła Halina Osóbka-Wężyk. Mówiła o istotnych dla miasta wydarzeniach, w tym dającym poważny impuls dla rozwoju zbudowaniu linii kolejowej Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej.

Była też mowa o dość niekonwencjonalnych próbach uzyskania praw miejskich:

24 listopada 1918 – odbyły się „nielegalne” wybory do rady miasta

Historyk Marcin Medyński przybliżył sylwetki osób szczególnie przez nasze miasto uprzywilejowanych, a mianowicie honorowych obywateli Skarżyska. Tytuł ten nadano do tej pory ośmiu osobom, ale nie wszyscy to skarżyszczanie.

Honorowym obywatelom Skarżyska poświęcona jest otwarta tego samego dnia wystawa w Muzeum im. Orła Białego. Wkrótce napiszemy o niej więcej.

Ostatnim elementem uroczystej sesji były gratulacje od gości – parlamentarzystów, samorządowców, włodarzy innych miast i miejscowości oraz władz lokalnych firm i instytucji.

W 2023 roku odbędzie się szeregi wydarzeń upamiętniających 100-lecie Skarżyska-Kamiennej. Jak obiecał prezydent, ich dokładny program poznamy wkrótce.

Dziś znamy już natomiast datę Dni Skarżyska 2023 oraz poznaliśmy wykonawców, którzy wtedy wystąpią:

Dni Skarżyska 2023: Cleo, happysad, Enej, Nocny Kochanek i inne gwiazdy wystąpią z okazji 100-lecia Skarżyska-Kamiennej