O memach sprzed stu lat, o historii Skarżyska, Bliżyna i nie tylko – w Erblu odbyła się konferencja

2716
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można ciekawie uczyć historii?” – taki był tytuł konferencji metodycznej, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku. Obecni mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii lokalnej i powszechnej.

Konferencja, choć była metodyczną przeznaczoną dla nauczycieli, to wiele ciekawych rzeczy na pewno dowiedzieli się też uczniowie, którzy także licznie zjawili się w dawnej sali gimnastycznej I LO.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Wojciech Iwańczak z Akademii Ignatianum w Krakowie, który szczegółowo, ale ciekawe i z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru wyjaśniał, za co spalono Jana Husa na stosie w Konstancji.

Memy sprzed 100 lat i pocztówki wojenne ze Skarżyskiem

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Drugie wystąpienie, choć dotyczyło Wielkiej Wojny, czyli I wojny światowej, zahaczało już o Skarżysko i jego okolice. Marcin Medyński, członek PTH, zaprezentował uczniom kolekcję pocztówek właśnie z czasów I wojny światowej, a część z nich porównał do współczesnych memów internetowych.

Różnorodność kartek, które trafiały od nadawców do adresatów, była ogromna i zadziwiające jest, jak różniły się one od tych, które znamy obecnie. Wówczas były one jednym z najistotniejszych źródeł wiedzy – wiele z nich miało gotowy tekst informacyjny zamiast pola na słowa od nadawcy, a były nawet i takie, które zawierały na awersie pierwsze strony gazet.

Dworzec PKP w Skarżysku spalony przez wycofujące się wojska niemieckie w 1914 roku. Pocztówka z kolekcji Marcina Medyńskiego wydana nakładem księgarni Karla Schmelzera w Wiedniu

Pocztówki były w tym burzliwym czasie także narzędziem propagandy zakłamującym obraz wojny. Z jednej strony zawierały satyrę na ówczesną sytuację w Europie, a z drugiej brutalną rzeczywistość frontów walki.

W gronie pocztówek zebranych przez Marcina Medyńskiego są też pocztówki przedstawiające Skarżysko, w tym zniszczony przez Niemców dworzec, zburzoną parowozownię czy wysadzony most żelazny na Kamiennej. Jedna z pocztówek zdobytych przez prelegenta przedstawia groby żołnierzy niemieckich w Grzybowej Górze.

groby niemieckie grzybowa gora
Groby żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej w Grzybowej Górze. Groby zlikwidowano w latach 30. XX wieku. Rysował i wydał Rudolf Janas. Pocztówka z kolekcji Marcina Medyńskiego

Muzeum i szkoła ważne dla szerzenia historii lokalnej

Kolejnym prelegentem był Piotr Kołodziejski z Muzeum im. Orła Białego, który mówił o roli edukacyjnej skarżyskiego muzeum i muzeów w ogóle. Przedstawił zarys historii muzealnictwa i opowiadał o zmianach, jakie zachodzą w tej dziedzinie nauki. Podkreślił rolę edukacyjną takich placówek. Uczestników zapraszał do udziału w nadchodzących wydarzeniach, które będą się odbywać z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia skarżyskiego muzeum.

Jak ostatni wystąpił Roman Falarowski, nauczyciel historii szkoły w Bliżynie, który zapoznał uczestników z faktami historycznymi dotyczącymi Bliżyna w kontekście Skarżyska, w tym tego, że kiedyś znaczna część Skarżyska należała do gminy Bliżyn.

Opowiadał też o istotnym znaczeniu regionalizmu, a w zasadzie lokalizmu, w edukacji historycznej. Przedstawił w tym kontekście działania podejmowane obecnie i w przeszłości w Bliżynie.

Pomiędzy kolejnymi prelekcjami zaprezentowali się muzycy  ze scholi Astra Dei przy Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sorbinie oraz kapeli ludowej „Sorbin”, a także tancerze Paulina Kucewicz i Zygmunt Wiśniewski z Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin”.

Prowadzący konferencję Piotr Kardyś z Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz dyrektor I LO Martyna Maćkowiak dziękowali prelegentom i uczestnikom za udział.

Organizatorami konferencji „Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można ciekawie uczyć historii?” były  I Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej. Patronat honorowy sprawował starosta Artur Berus.