Skarżyskie samorządy planują wybudowanie w Skarżysku-Kamiennej w najbliższym czasie przynajmniej kilku rond. Jedne są już pewne i ich budowa wkrótce się rozpocznie, a inne to na razie koncepcje i zamierzenia.

W ostatnich kilku latach w Skarżysku powstało kilka rond, które znacznie ułatwiły pokonywanie dużych skrzyżowań. Największym było rondo na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Krakowskiej. Powstało też kilka mniejszych, w tym w okolicy obwodnicy Skarżyska, na starej siódemce. Mamy też osławione rondo WOŚP.

W najbliższym czasie rozpocznie się budowa kolejnych, a kilka następnych jest planowanych. Ich realizacja zależy jednak z reguły od pozyskania zewnętrznych dotacji, a z tymi jest różnie.

Szczególnie ambitne plany ma Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, któremu podlegają największe ulice w mieście i to na ich przecięciu planowanych jest większość rond.

– Na wielu skrzyżowaniach w Skarżysku przydałyby się ronda, które usprawniają jazdę. Nie możemy, niestety, zrobić na raz wszystkich inwestycji, choć bardzo byśmy chcieli. Mamy do spłacenia wiele zobowiązań. Teraz numerem jeden będzie przebudowa wiaduktu, przy którym też powstanie rondo – mówi Starosta Skarżyski Artur Berus.

Czy doczekamy się budowy wszystkich wymienionych rond? Kilku na pewno, a co do reszty – czas pokaże.

Poszczególne ronda na kolejnych slajdach

1. Rondo Sokola – Niepodległości

 

 

Rondo w tym miejscu, naprzeciwko właśnie remontowanego dworca PKP, było w planach już dawno. Pojawiło się również przy okazji koncepcji budowy tunelu drogowego pod torami. Tunel taki przepadł, będzie w zamian tunel pieszo-rowerowy i przebudowa wiaduktu w ciągu alei Piłsudskiego, ale z budowy ronda w tym miejscu nie zrezygnowano.

 

2. Rondo Piłsudskiego – Niepodległości

Wizualizacja nowego wiaduktu nad torami w ciągu al. Piłsudskiego w Skarżysku-Kamiennej, grafika: UM Skarżysko-Kamienna

 

To rondo jest najbliższe realizacji. Będzie znajdować się tuż przed wjazdem na wiadukt, który będzie przebudowany, a w zasadzie zbudowany od nowa. Prace mają się zacząć na początku 2021 roku.

Zanim będziemy komfortowo pokonywać to skrzyżowanie i szybko przejeżdżać przez nowy, dwujezdniowy wiadukt, przyjdzie nam, niestety, robić długie objazdy, aby dostać się z jednej części miasta na drugą.

Dlaczego? Tu dowiesz się więcej:

Umowa na ogromną dotację komunikacyjną w Skarżysku, w tym nowy wiadukt, podpisana. Ale jest też problem…

 

 

 

 

3. Rondo Tysiąclecia – Sokola

 

Skrzyżowanie ulic Tysiąclecia i Sokolej to jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście. Tu również ma pojawić się rondo.

W planach jest również remont ulicy Tysiąclecia na całej długości:

Ulica Tysiąclecia w Skarżysku z szansą na remont!

Niedawno oddano do użytku całkiem przebudowaną ulicę Leśną. To przy niej stanie Nowy Manhattan:

Ulica Leśna w Skarżysku już gotowa. Tędy będziemy jeździć na Nowy Manhattan

 

Wraz z budową Nowego Manhattanu ta okolica zmieni się więc nie do poznania. Liczymy, że na lepsze.

Nowy Manhattan w Skarżysku-Kamiennej coraz bliżej – rozstrzygnięto przetarg. Stare targowisko będzie zlikwidowane

 

 

 

4. Rondo Towarowa – 1 Maja

 

Na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Towarowej, naprzeciwko Biedronki, rondo miało powstać jeszcze przed budową marketu. A początkowo miało być tam Netto. Dziś mamy tam Biedronkę, ale rondo nadal jest w planach.

 

5. Rondo 1 Maja – Łyżwy

Rondo 1 Maja – Łyżwy, Skarżysko-Kamienna; opracowanie: Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej

 

Skrzyżowanie ulic 1 Maja i Łyżwy jest dość ruchliwe, a szczególnie robi się takie w Dniu Wszystkich Świętych. Budowa ronda na pewno ułatwiłaby jego pokonywanie nie tylko w dniu tego święta.

Budowa ronda uzależniona jest od pozyskania przez Powiat Skarżyski rządowej dotacji. Wniosek o nią został już złożony. Wraz z budową ronda przebudowany byłby też ok. 800-metrowy fragment ulicy Łyżwy.

 

 

6. Rondo Południowa – Sikorskiego

Park handlowy Vendo Park – nowe centrum handlowe w Skarżysku-Kamiennej; grafika Trei Real Estate Poland/Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej

 

Skrzyżowanie ulic Południowej i Sikorskiego zostanie przebudowane przy okazji budowy parku handlowego Vendo Park w Skarżysku-Kamiennej, który będzie lokalizowany przy ul. Krakowskiej, dawnej siódemce, tuż obok stacji paliw Cirlce K.

Więcej o całej inwestycji:

Nowe centrum handlowe w Skarżysku. Znamy nowe informacje na temat Vendo Park

 

Od nowego ronda pobiegnie też nowa ulica, prostopadła do ulicy Krakowskiej, którą będziemy dojeżdżać do nowej galerii handlowej.

 

7. Rondo Legionów – Metalowców – Niepodległości

 

Jedno z najbardziej skomplikowanych i nieregularnych skrzyżowań w Skarżysku. Wielu kierowcom, zwłaszcza przyjezdnym, sprawia problemy poruszanie się po nim. Choć jest niełatwe do pokonania, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu, nie ma na nim wielu wypadków. Wynika to zapewne z ostrożności kierowców, choć nierzadko słychać tam klaksony i dochodzi do nieprzepisowych wyprzedzań, gdy jedni kierowcy nie mają cierpliwości do tych bardziej ostrożnych.

Wielu mieszkańców opowiedziało się za przebudową tego skrzyżowania choćby przy okazji ankiety dotyczącej Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Co jest, czego nie ma, a co mogłoby powstać na Doliskach i Zachodnim w Skarżysku? Można wyrazić opinię w ankiecie

 

Starostwo Powiatowe w Skarżysku już zgłosiło to skrzyżowanie do rządowego programu dotacji, ale decyzji jeszcze nie ma.

Zobacz więcej:

Jest szansa na przebudowę skrzyżowania na Zachodnim. Zostało zgłoszone jako miejsce niebezpieczne

 

 

8. Rondo Moniuszki – Żeromskiego

 

Rondo na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Moniuszki na pewno również upłynni ruch, który jest tu całkiem spory, ale jego budowa spowodowana jest nie tylko tym czynnikiem.

W planach jest wydłużenie ulicy Moniuszki do ulicy Tysiąclecia. Co prawda miasto nie otrzymało pieniędzy na inwestycje, wśród których było przebicie Moniuszki do Tysiąclecia, ale koncepcja nadal pozostaje.

Skarżysku przepadły grube miliony na inwestycje z Rządowego Programu Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prezydent sugeruje decyzję polityczną

 

Ruch w tym miejscu na pewno się w przyszłości zwiększy, ponieważ deweloper, który buduje bloki mieszkalne przy ulicy Tysiąclecia, planuje w sąsiedztwie wybudować kilka kolejnych.