Transport niemieckiego sprzętu wojskowego w czasie II wojny światowej na dworcu PKP w Skarżysku-Kamiennej, fot. FotoPolska, autor nieznany
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Losy Skarżyska-Kamiennej i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej będą tematem kolejnego wydarzenia, na które zaprasza Muzeum im. Orła Białego. Będą to wystawa i prelekcja.

Zobacz relację z wydarzenia:

Długa noc pełna koszmarów Skarżyska-Kamiennej – miasta wyjątkowego

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

O burzliwych czasach II wojny światowej w Skarżysku-Kamiennej powiedziano i napisano już wiele, ale wiele faktów wciąż jest jeszcze do odkrycia i zaprezentowania. I właśnie kolejne z nich zostaną przedstawione na dwuczęściowym wydarzeniu, na które zaprasza skarżyskie muzeum.

80. rocznica utworzenia organizacji Orzeł Biały

Pierwszym z nich będzie prelekcja dotycząca organizacji Orzeł Biały, która działała w Skarżysku-Kamiennej w czasie II wojny światowej. To od niej nazwę wzięło muzeum na Rejowie. Prelekcję wygłosi Sebastian Piątkowski, historyk, pracownik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, który niedawno wydał książkę dotyczącą tamtych czasów – „Skarżysko-Kamienna. Losy miasta i jego mieszkańców w latach wojny i okupacji (1939–1945)”.

O wyjątkowo tragicznych dziejach Skarżyska-Kamiennej w latach wojny – Sebastian Piątkowski napisał książkę o naszym mieście

 

Prelekcja odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1 w Skarżysku, czyli budynku, który na czas wojny stał się miejscem przetrzymywania i przesłuchiwania aresztowanych mieszkańców Skarżyska i okolic. W prelekcji wezmą udział uczniowie SP 1 oraz skarżyskich liceów.

Długa noc pełna koszmarów – Skarżysko w czasie wojny

Drugą częścią wydarzenia będzie wystawa „Długa noc pełna koszmarów. Skarżysko-Kamienna w okresie II wojny światowej”. Będzie można na niej zobaczyć zbiory Marcina Medyńskiego, członka skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Będą wśród nich m.in.

  • fotografie z czasów wojny wykonane m.in., przez niemieckich żołnierzy
  • dokumenty, m.in. z HASAG-u i odlewni Witwickich
  • korespondencję
  • kartki żywnościowe

– Będzie można zobaczyć niepublikowane, myślę, dotąd materiały dotyczące okresu od przygotowań do wojny aż po czasy niemal współczesne, gdy upamiętniano wydarzenia wojenne. Warto zobaczyć, bardzo zachęcam do oglądania wystawy – mówi Marcin Medyński.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia 2019 roku:

  • godz. 10.30 – prelekcja – Szkoła Podstawowa nr 1
  • godz. 12.00 – wernisaż wystawy – Miejskie Centrum Kultury

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Wystawa będzie dostępna do oglądania w MCK.

Zapraszamy!

Muzeum im. Orła Białego zaprasza też na wystawę najnowszych eksponatów:

Muzeum im. Orła Białego zaprasza na wystawę – zaprezentuje najnowsze eksponaty

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to