Studium Instrumentów Etnicznych gra już 10 lat!

1154
Studium Instrumentów Etnicznych podczas koncertu w MCK w Skarżysku-Kamiennej w 2014 roku
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Kilka dni temu, 12 kwietnia 2022 roku, minęło dziesięć lat od założenia w Skarżysku-Kamiennej zespołu Studium Instrumentów Etnicznych. Chociaż członkowie składu skupiają się obecnie głównie na projekcie DYM, to zespół jest ciągle aktywny i, podobnie jak na początku, budzi emocje.

Dziesięć lat istnienia zespołu to w przypadku skarżyskiej grupy Studium Instrumentów Etnicznych okres twórczy i burzliwy. Jej aktywność mocno zaznaczyła się nie tylko w regionie, ale w całym kraju.

Zaczęło się w MCK

Studium Instrumentów Etnicznych powstało w Miejskim Centrum Kultury z inicjatywy Piotra „Stiffa” Stefańskiego i w kooperacji z ówczesnym dyrektorem MCK Krzysztofem Szczygłem. Początkowo funkcjonowało jako szkółka bębniarska, z której następnie wyrósł zespół o tej samej nazwie.

Przestrzeń SIE stała się swego rodzaju „trzecim miejscem”, tym poza domem i pracą, do którego mieszkańcy przychodzili przyciągnięci aurą i możliwością swobodnego tworzenia. Spędzali tam wolny czas, uczyli się grania na bębnach, rozwijali muzyczne projekty i nawiązywali relacje.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Uczestnicy i muzycy

Przez Studium Instrumentów Etnicznych przewinęły się setki ludzi, uczniów w różnym wieku i z różnym bagażem muzycznych doświadczeń; artystów, dziennikarzy, osób, które przychodziły wysłuchać premierowych płyt w ciemności.

Pozostają w pamięci próby z udziałem jazzmanów, Henryka Gembalskiego i Krzysztofa Majchrzaka, czy warsztaty i wspólny koncert z Calvinem Westonem. Aktywność SIE przyciągnęła do MCK-u muzyków folkowej grupy R.U.T.A. czy też dziennikarzy Polskiego Radia (Maciej Szajkowski – Folk Off, Krzysztof Nieporęcki – Wschodni Front). Również Piotra Metza, który w ramach otwarcia koncertu premierowego drugiej płyty SIE udzielił wywiadu dla publiczności skarżyskiej na tematy związane z muzyką w kontekście działalności zespołu.

W ramach działań SIE miały też miejsce warsztaty tworzenia wideoklipu z Yachem Paszkiewiczem. Studium wielokrotnie pojawiło się na scenach MCK-u, organizując dwie edycje Zaduszek Folkowych, Koncert za Kurtyną, imprezy taneczne „Carranca”.

 

Jako pierwszy skarżyski skład SIE zagrało koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w, wtedy jeszcze kultowej, radiowej Trójce. Poza murami Miejskiego Centrum Kultury Studium zagrało w setkach miejsc, na scenach teatralnych, w filharmoniach, na festiwalach ulicznych.

Jednym z najciekawszych wydarzeń z udziałem zespołu była ogólnopolska trasa folkowa z grupami R.U.T.A., Spięty oraz Hańba! – Folk Off Tour. Zespół był wielokrotnie nagradzany, a utwory zajmowały wysokie miejsca na listach radiowych.

Edukacyjno-artystyczny ferment zaowocował również pierwszą w historii Skarżyska płytą zespołu dziecięcego – Małe SIE.

 

W ostatnich latach zespół w zmienionym składzie koncertował na różnych festiwalach, między innymi Fląder Festiwal w Gdańsku, Hultaj Festiwal w Gorzanowie czy Organic Festival.

Ze Skarżyska, przez Gdańsk do Ostrowca Św.

Członkowie zespołu wyemigrowali na jakiś czas z ziemi skarżyskiej. Prowadzili Otwarty Teatr Perkusyjny w Gdańsku, a niedawno ponownie powrócili do regionu.

Ich aktywności można doświadczyć – już nie w Skarżysku – lecz w murach Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie organizują warsztaty śpiewu białego, kręgi bębnów i gdzie rozkwita kolejny Otwarty Teatr Perkusyjny.

Planowane jest nagranie płyty koncertowej, podsumowującej kolejny etap twórczości zespołu.

Emilia Tuśnio i Piotr Stefański