Skarżyszczanin  Tadeusz Sikora zrezygnował z posady dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. To efekt afery w mauzoleum w Michniowie

1843
Tadeusz Sikora
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Tadeusz Sikora, mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, podał się do dymisji po tym, jak światło dzienne ujrzało nagranie z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Tadeusz Sikora, skarżyszczanin, objął stanowisko dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej latem 2020 roku. Dyrektorem już jednak nie jest. W zeszłym tygodniu zrezygnował ze stanowiska, a w tym tygodniu Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, którym jest inny skarżyszczanin, Andrzej Bętkowski, tę rezygnację przyjął.

Rezygnacja Tadeusza Sikory to pokłosie afery, jak wybuchła w związku ujawnieniem nagrania z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Ta placówka podlega pod Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na nagraniu widać, jak pracownicy mauzoleum i inne osoby imprezują, spożywając alkohol, a wszystko dzieje się w niedawno oddanym do użytku okazałym budynku mauzoleum.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W wyniku afery z pracy w mauzoleum zrezygnował Bartosz Bętkowski, jeden z uwiecznionych na nagraniu, pracownik tej placówki, który jednocześnie jest radnym Powiatu Skarżyskiego, a prywatnie synem Andrzeja Bętkowskiego. Film ten wywołał oburzenie, a było ono tym większe, że trwa przedwyborcza walka i sprawa była podsycana przez politycznych przeciwników.

 

Tadeusz Sikora w wypowiedzi dla Echa Dnia powiedział:

Nikt na mnie nie naciskał, bym podał się do dymisji. To moja samodzielna decyzja. Czuję się przemęczony i współodpowiedzialny za sytuację, która wytworzyła się wokół Mauzoleum w Michniowie. Jako dyrektor odpowiadam za całość tego, co dzieje się w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Tadeusz Sikora mieszka jest skarżyszczaninem. Dyrektorem MWK został latem 2020 roku. Wcześniej był kierownikiem Oddziału Dziedzictwa Narodowego w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. W przeszłości był dyrektorem oraz pełnił inne stanowiska w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Pracował również jako nauczyciel. Z wykształcenia jest historykiem.

3 KOMENTARZE

  1. Wielka szkoda, że tak się stało. Trzeba przyznać p. Sikora pokazał klasę reagując na zaistniałą sytuację. Nie jest to często spotykane w Skarlansie, gdzie normą zachowania przeróżnych prominentnych osób ze świata polityki jest perfidia i skrajna bezczelność w sprawach daleko poważniejszych. Wielokrotnie zresztą sprawy takie ocierały się wręcz o przestępczość i to anwet zorganizowaną, a mało komu spadł za to choćby włos z głowy. Mało tego można być w samym centrum takich wydarzeń, a mimo to udawać świętego i pokazywać się w krajowych mediach…. zarzucając innym nieprawidłowości (przeprowadzić rozwód i nadal żyć ze współmałżonkiem który wyłudził miliony ze fałszywych faktur VAT, mieć tatusia co latami patronował groźnym bandytom, no ale był senatorem jedynej słusznej partii stanowiącej osłonę dla miernot i krymionalistów żerujacych na państwie a także ekspozyturę interesów obcego wrogiego państwa – ciekawe że znowu po latach PRL wzorem PZPR taka jest…). Tym bardziej więc brawa dla bohatera artykułu: są jeszcze przyzwoici ludzie w SK-K.

  2. Tak już jest w tym kraju, że niektórym urzędnikom brakuje odrobiny kultury i godności dla zajmowanego stanowiska a zwykłym zjadaczom chleba trzeba patrzeć na sytuacje godzące w powagę urzędu. Często też zdarza się, że za winnych uznaje się nie samą „obsadę przedstawienia” ale nagrywających, ujawniających, krytykujących itd. Odwrócenie bieguna pokory i kary nie zmieni jednak faktu, że co jest ignorancją dla przyjętych zasad ta ignorancją być będzie a każdy oceni tą i inne sytuacje. Dla mnie teoria spiskowa o politycznym charakterze upublicznienia nagrania nie gra roli, ponieważ równie dobrze brak refleksji po stronie uczestników „imprezy” przez 2 lata można by nazwać polityką.

  3. Utrata Tadeusza Sikory na stanowisku szefa Muzeum Wsi Polskiej to ogromna stata dla Muzeum ale także lokalnej społeczności Świętokrzyskiego .. Świetny fachowiec, oddany pracy jak niewielu .. ale także niezwykle ważny panstwowiec .. Bo Sikora zawsze wiedział, że pełni dla nas i dla regionu rolę służebną .. oddanego ale i niezwykle fachowego i doświadczonego człowieka .. Trudno zrozumieć, że kilku pijanych w Michniowie eliminuje z naszego środowiska tak wartościowego człowieka .. Coś tu nie gra panowie lokalsi .. Sikora to firma .. to etykieta jak postępować i jak rozumieć potrzeby własnej społeczności ..

    Niewielu wie lub pamięta, że Tadeusz Sikora to także wizytówka podziemnej działalności antysystemowej w latach 80. Niezwykle zasłużony swoją działalnością w wydawnictwie Skarżyska Oficyna Wydawnicza, bezpośrednio zaangażowany z bratem Mariuszem w druk, skład i kolportaż niezależnych wydawnictw, przeważa wielką skromnością, taktem i niezwykle cennym dla innych wsparciem poza pracą.

    Czekam, kiedy wróci na te funkcję i nie przyjmuję do wiadomości decyzji i aprobaty jego dymisji ..

    Czekam na głos Marszałka Bentkowskiego .. Jestem oburzony przyjęciem jego dymisji .. Oczekuję zmiany decyzji bo tylko Sikora zapewnia profesjonalną i oddaną pracę lokalnej społeczności której tak bardzo w regionie nam potrzeba.

Comments are closed.