Współczynnik wypłacalności w kasynach online – czym jest i jak wpływa na szanse wygranej?

851
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/738871882630511543/
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Hazard internetowy stał się na naszych oczach jedną z najpopularniejszych gałęzi branży elektronicznej rozrywki dla osób pełnoletnich. Branża nieustannie kwitnie i generuje wielomiliardowe obroty. Regularnie przybywa zarówno nowych serwisów internetowych z hazardową rozrywką, jak i użytkowników aktywnie korzystających z ich usług. Co czwarty Polak w wieku produkcyjnym miał styczność z hazardem online. Większość gier hazardowych w kasynach online jest losowa i opiera się typowo na szczęściu oraz przypadku. Tak jak w przypadku najchętniej wybieranych przez graczy w Polsce i na świecie automatach do gry. Jak skutecznie wybrać najlepszy automat dla siebie i określić szanse, jakie daje na wygraną?

Współczynnik zwrotu dla gracza – co to jest?

Automaty do gier, czyli sloty, to zwykle lwia część oferty kasyn online, dostępna w setkach, a nawet tysiącach różnych tytułów. Każdy taki automat, podobnie jak gry stołowe, posiada swój określony współczynnik RTP, z angielskiego Return To Player, oznaczający procent zwrotu dla graczy w dłuższej perspektywie czasu. Zwykle waha się on od 90% do 100% i im wyższy, tym oczywiście lepiej dla graczy. Nie oznacza to rzecz jasna, że każdy grający ma zagwarantowany taki procent zwrotu swoich postawionych środków, bo ktoś inny może trafić o wiele wyższą wygraną. Rozkłada się to zatem na wszystkich graczy, w różnych proporcjach i oznacza, mówiąc najprościej, ile z postawionych stawek dana gra hazardowa lub automat zwraca swoim klientom w postaci wygranych w perspektywie dłuższego czasu.

W jaki sposób oblicza się współczynnik RTP?

Wskaźnik wypłacalności gier hazardowych RTP obliczany jest na podstawie ogromnej ilości rozegranych partii. Często przed wprowadzeniem danej gry do oferty, kasyno online wraz z jej producentem przeprowadza symulację setek tysięcy, a nawet milionów rozgrywek w trybie demo. W oparciu o zebrane na tej podstawie dane można oszacować procentową wysokość zwrotu dla graczy postawionych przez nich środków, w perspektywie czasu. Współczynnik RTP w przypadku automatów do gier waha się od 93 do 99%, a wynik powyżej 95% jest już zadowalający. Jedne z najpopularniejszych slotów, dostępne w ofercie kasyna online 20Bet, z wysokim wskaźnikiem RTP, to między innymi Jungle Beats – 96,66%, Dark Wolf – 96,31% czy Wolf Saga – 96,06%. Dla porównania, ruletka amerykańska posiada go na poziomie 94,7%, a europejska 97,3%. W przypadku gier z elementami strategii, systemów czy taktyki, jak np. poker, wskaźnik ten jest trudny do jednoznacznego określenia.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/316096467596333723/

Jak weryfikowany jest współczynnik RTP?

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W branży hazardu internetowego wszystkie aspekty są pieczołowicie weryfikowane i kontrolowane pod kątem ewentualnego oszustwa. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i uczciwości gier hazardowych online, wiele państw na świecie wprowadziło regulacje prawne dotyczące audytu automatów do gier. Na ich podstawie niezależne firmy audytorskie analizują gry hazardowe oraz ich statystyki wynikowe, w celu potwierdzenia zgodności z przyjętymi standardami. Przykładem takich firm są Gaming Laboratories International (GLI), iTech Labs, eCOGRA czy TST. Audyty w branży automatów przeprowadzane są regularnie.

Wskaźnik RTP, a zmienność i ImagineHit

Oprócz współczynnika RTP, w ocenie szans na wygraną w danej grze hazardowej online lub automacie do gry, istotny jest także współczynnik zmienności, zwany też wariancją, określający procentowy poziom ryzyka danej gry hazardowej lub automatu. Sloty o niskim wskaźniku zmienności są najlepsze do spokojnej i zachowawczej gry, gdyż dają częstsze, ale jednocześnie niższe wygrane, natomiast wyższa zmienność oznacza potencjalnie wyższe wygrane, ale o wiele rzadziej. Niska zmienność sprzyja więc początkującym, chcącym grać bezpieczniej i mniej ryzykownie, mając szansę na częstsze, ale mniejsze wygrane. Dzięki temu mogą nauczyć się zasad i tajników danej gry.

Gry o wysokiej zmienności przyciągają graczy bardziej doświadczonych i szukających dreszczyku emocji oraz wysokich wygranych. Jeszcze jedną ważną zmienną w kontekście gier hazardowych jest tak zwany ImagineHit, czyli częstotliwość padania zwycięskich układów i kombinacji. Im ImagineHit jest wyższy, tym częstsze, ale niższe wygrane, a im niższy, tym rzadsze i wyższe.