Zapraszamy na „Poezję i pasje” Elżbiety Jach w Kawiarni Literackiej MCK

1879
Elżbieta Jach
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Poezja i pasje” – tak tytuł będzie mieć najbliższa Kawiarnia Literacka Miejskiego centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Jej bohaterką będzie Elżbieta Jach.

Po letniej przerwie wracamy do klimatycznych spotkań ze sztuką w Kawiarni Literackiej MCK. Najczęściej jej bohaterami są członkowie Grupy Literackiej „Wiklina” i tym razem też tak będzie. W roli głównej wystąpi sama opiekunka grupy – Elżbieta Jach.

Elżbieta Jach to poetka, satyryczka, rzeźbiarka, opiekunka Grupy Literackiej „Wiklina”. Urodziła się na Lipowym Polu. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną (dzisiejszy Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach na wydziale pedagogicznym. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego. Obecnie przebywa na emeryturze, ale wciąż aktywnie działa jako animatorka życia kulturalnego.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Podczas spotkania odbędzie się promocja najnowszego tomiku autorki pt. „Między słowami”. Będzie można je zakupić z dedykacją autorki.

Ponadto w programie:

  • Wypowiedź Elżbiety Jach
  • Prezentacja multimedialna
  • Oprawa muzyczna w wykonaniu Natalii Nawrot

Kawiarnia Literacka „Poezje i pasje” z udziałem Elżbiety Jach odbędzie się 11 października 2019 roku o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku. Wstęp wolny.

Elżbieta Jach tak mówi o sobie:

Wiersze piszę od dzieciństwa. Mottem mojej twórczości jest myśl Pitagorasa:

Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz rzecz wielką w niewielu.

Piszę wiersze, fraszki, aforyzmy, limeryki, epitafia, bajki dla dzieci i dorosłych. Rzeźbię w drewnie, interesuję się także kulturą ludową, zbieram regionalne pamiątki, które eksponuję w utworzonym Spichlerzu Regionalnym.

Debiutowałam jako poetka w almanachu „Świat i my” (1987), a jako fraszkopisarka w „Magazynie Słowa Ludu” (1989). Wydałam sześć wierszowanych bajek dla dzieci „Bajki z przysłowiami” (1995), tomik poezji „…a sosny niebo przesuwają” (2005), zbiór fraszek, aforyzmów i wierszy satyrycznych „Tere fere kuku” (2006), tomik poezji regionalnej „W cieniu wikliny” (2009), zbiór wierszy „Niecodzienność” (2012)ze wstępem Zdzisława Łączkowskiego i Bożeny Piasty, zbiór fraszek i utworów satyrycznych „Słowo daję” (2015) oraz książeczkę dla dzieci „Góra Skarbów” (2015). Ostatnio wydany tomik poezji nosi tytuł „Między słowami”.

Pod moją redakcją i ze wstępem Zdzisława Brudnickiego, ukazał się w roku 2014, obszerny almanach Grupy Literackiej „Wiklina” pt. „Wiklinowe strofy”, wydany z okazji 25-lecia powstania grupy oraz cztery tomiki poetyckie, z serii „Liście”, jej członków.

Moje utwory znajdują się w ponad 30 antologiach, (ogólnopolskich i międzynarodowych) almanachach, pracach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Drukowały je pisma lokalne, regionalne i ogólnopolskie (głównie „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki, „Radostowa). Publikuję również swoje utwory w internetowych grupach poetyckich. W roku 2017 otrzymałam od Grupy Literacko – Poetyckiej „Kształty Słów” statuetkę „Talent Roku”.

Jestem laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i satyrycznych, m.in. otrzymałam I nagrodę w XIII Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Literackim im. L. Staffa (2011), I nagrodę w XXVI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Szukamy talentów wsi” Wąglany – Białaczów (2007), wyróżnienie w XIII Mazowieckim Konkursie Literackim na Fraszkę „O statuetkę Jana Kochanowskiego” Zwoleń (2014), wyróżnienie w II Konkursie im. J. Tuwima Inowłódz (2014), wyróżnienie w XV Mazowieckim Konkursie Małej Formy Literackiej Warszawa (2015).

W latach 1987 – 1996 byłam związana z Nauczycielskim Klubem Literackim w Kielcach oraz Grupą Literacką „Wiklina” działającą przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Od kilku lat jestem jej opiekunką. Dużym powodzeniem wśród miłośników poezji cieszy się „Kawiarnia Literacka”, która odbywa się cyklicznie w MCK, a której jestem pomysłodawczynią i współprowadzącą.

Od 2000 roku należę do Skarżyskiego Klubu Twórców SKART. Tworzę rzeźby i płaskorzeźby polichromowane, malowane akwarelą, akrylami, zawierające motywy ludowe, fantastyczne, baśniowe i religijne. Moim ulubionym tematem są anioły. Brałam udział w wystawach zbiorowych i poplenerowych.

Jestem animatorką działań kulturotwórczych gminy i Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Bywam jurorką w szkolnych konkursach literackich i recytatorskich, chętnie uczestniczę w organizowaniu spotkań i wieczorków poetyckich w szkołach oraz dla mieszkańców, nie tylko swojej miejscowości. W Spichlerzu Regionalnym prowadzę pokazy rzeźbienia, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

W roku 2016 za działalność kulturalną, otrzymałam nagrodę Powiatowe Dęby przyznaną przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej oraz otrzymałam zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Gminy Skarżysko Kościelne”. Od 2017 roku jestem członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich. W 2018 roku zostałam przyjęta do Związku Literatów Polskich.

Kawiarnia Literacka MCK zaprasza na spotkanie z Elżbietą Jach