Zakończyła się renowacja mogiły pomordowanych na Brzasku

724
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Mogiła na Brzasku przeszła renowację. Pojawiły się na niej nowe elementy, w tym informacje o historii tego miejsca. Renowacja była przeprowadzona w dwóch etapach.

Mogiła w lesie na Brzasku, która znajduje się już w gminie Bliżyn, tuż za granicą Skarżyska-Kamiennej, skrywa prochy kilkuset mieszkańców naszego miasta i regionu. Według oficjalnych danych spoczywa tam 760 osób, co czyni to miejsce największym pod względem liczby zamordowanych w czasie II wojny światowej w naszym regionie. Wydarzyło się to 29 czerwca 1940 roku. Co roku w rocznicę tego wydarzenia odbywają się tam uroczystości.

Podczas najbliższych uczestnicy zobaczą to miejsce znacznie odmienione. Od teraz wygląda ono zupełnie inaczej niż jeszcze przed kilku laty. W tym i w poprzednim roku mogiła przeszła renowację, która właśnie się zakończyła.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Tak mówi o renowacji Starosta Skarżyski Artur Berus:

W tej kadencji dla Rady i Zarządu Powiatu Skarżyskiego mogiła na Brzasku była jednym z priorytetów zadań, które chcieliśmy zrealizować. Cieszę się, że zakończyliśmy właśnie drugi etap prac przy mogile. Przez ten okres uregulowaliśmy stan prawny działki, pozyskaliśmy w sumie w ramach konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ponad 400 tysięcy złotych po to, aby to miejsce wyglądało tak, jak dziś wygląda.Starosta Skarżyski Artur Berus

Na mogile na Brzasku pojawiły się nowe elementy:

  • nowa tablica z listą rozstrzelanych osób
  • tablice informacyjne o historii tego miejsca oraz wojennych tragediach, których miejscem było Skarżysko
  • donice z roślinami
  • posadzka granitowa wzdłuż mogiły
  • nowe schody
  • utwardzona droga prowadząca od parkingu do mogiły
  • nowe ławki

Do zrobienia została jeszcze instalacja kolejnych tablic informacyjnych.

Ważnym elementem renowacji było uszczelnienie ogrodzenia. Dzięki temu nie powinny się już przez nie przedostawać dziki, które swego czasu dokonały zniszczeń na mogile.

 

Mogiła była niegdyś zniszczona tez w wyniku silnej wichury, która obaliła na nią rosnące wokół drzewa. Drzewa wokół mogiły zostały już wcześniej częściowo usunięte, aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Renowacja i zadbanie o to miejsce jak najbardziej cieszy, ale naszym zdaniem mankamentem jest niestety obecność dwóch ogromnych tablic informujących o pozyskanej dotacji, które znajdują się w obrębie mogiły, i dominują nad sąsiadującymi z nią tablicami informacyjnymi o tym miejscu. Ich miejsce powinno być gdzieś z boku.

Prace wykonane od czerwca do października 2023 roku kosztowały nieco ponad 250 tysięcy złotych. Powiat Skarżyski, któremu podlega to miejsce,, pozyskał na ten cel dofinansowanie w wysokości 210 tys. złotych z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Pozostała kwota została dołożona z budżetu Powiatu Skarżyskiego. Prace wykonała firma Inżynieria Wodna Ryszard Herman i Zbigniew Duran z Końskich.