Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W miniony weekend po raz kolejny mogliśmy podejrzeć, jak wyglądało codzienne życie ludzi na naszych terenach w epoce kamienia. Stowarzyszenie Praosada Rydno zaprosiło na coroczny piknik archeologiczny Rydno.

Goście odwiedzający uroczy zakątek w dolinie Kamiennej mogli zobaczyć, jak przed tysiącami lat mieszkano, rozpalano ogień, przygotowywano jedzenie czy polowano. Oczywiście można też było zobaczyć, jak używano charakterystycznej dla Rydna krwicy, czyli barwnika robionego z hematytu, rudy żelaza. Odwiedzający piknik mogli też sami spróbować wykonywać wiele z tych prac.

Poza praktyką na Pikniku Archeologicznym Rydno było też jak zawsze sporo teorii. Z prelekcjami wystąpili naukowcy i studenci. Nie mogło zabraknąć też i porcji doznań kulturalnych. Goście pikniku mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o Inuitach pt. „Nanook” oraz śpiewogrę pt. „Nieskończony Zbiór Wszystkich Innych” w wykonaniu kieleckiego teatru Ecce Homo. Można więc było nie tylko przenieść się w czasie, ale też wgłąb natury ludzkiej.

Rezerwat Archeologiczny Rydno to kompleks osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.