REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Już można czytać drugi tom Skarżyskiego Słownika Biograficznego. To kolejna porcja biogramów skarżyszczan i ludzi związanych ze Skarżyskiem-Kamienną i najbliższymi okolicami. Wkrótce odbędzie się spotkanie promocyjne.

Pierwszy tom Skarżyskiego Słownika Biograficznego został wydany w 2008 roku przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna. Minione kilkanaście lat sprawiło, że przybyło biogramów oraz informacji o ludziach związanych z naszym miastem.

Przy drugim tomie PTH współpracowało z fundacją „Wczoraj dla jutra” i w efekcie mamy już do dyspozycji drugi tom słownika pt. „Skarżyski Słownik Biograficzny. Tom 2. Miasto i powiat”. Zanim trafi do rąk miłośników historii w wersji papierowej, można go już czytać w wersji cyfrowej na naszym portalu:

Skarżyski Słownik Biograficzny – tom II. Miasto i powiat

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyscy historycy tak przybliżają kulisy powstania drugiego tomu tak potrzebnej książki historycznej:

Trzynaście lat temu, w 2008 r., ujrzał światło dzienne pierwszy tom Skarżyskiego słownika biograficznego. W przedmowie do niego zapowiedziano, że stanowi on księgę otwartą, a jego autorzy liczą na zgłaszanie kolejnych propozycji osób, których biogramy warto utrwalić i spopularyzować. Z różnych przyczyn na realizację postulatu kontynuacji zamierzonego cyklu trzeba było czekać do dziś. Drugi tom Skarżyskiego słownika biograficznego zawiera biogramy informujące o życiu i działalności osób, które odegrały istotne role w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym czy gospodarczym naszego miasta, powiatu, regionu, kraju. W pracy znajdziemy również sylwetki osób, które nie są rodowitymi mieszkańcami naszej „małej ojczyzny”, ale miały znaczący wpływ na jej rozwój. Formuła słownika została mocno rozszerzona. Pierwszy tom zawierał wyłącznie życiorysy osób związanych z dzisiejszym miastem Skarżyskiem-Kamienną. Obecnie uwzględniono w nim także osoby, które zapisały się w dziejach innych miejscowości z terenu powiatu skarżyskiego.

I tak dzięki przeczytaniu słownika poznamy bliżej znane nam już pewnie osoby zapisane na kartach naszej lokalnej historii, ale na wiele nazwisk natkniemy się zapewne po raz pierwszy.

I wtedy okaże się, że ze Skarżyska pochodzą lub mają z naszym miastem związek osoby bardzo znane i uznane. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

I tak, przeglądając strony słownika, poznamy bliżej między innymi takie osoby jak:

  • małżeństwo Jadwiga i Wacław Demelowie – zasłużeni dla rodzącego się Skarżyska
  • Mieczysław Filipowski – patron lodowiska w Skarżysku, lwowiak z urodzenia, sportowiec i propagator sportu, nie tylko hokeja
  • Edward Kozłowski – utalentowany chemik, który opracował liczne patenty, najpierw właściciel własnej fabryki, potem pracownik Benzylu
  • Wacław Graba-Łęcki (właściwie Rettinger) – od 1935 do wybuchu II wojny światowej wiceprezydent Warszawy, zastępca Stefana Starzyńskiego
  • Romuald Marczyński – informatyk, pracował przy konstruowaniu pierwszych polskich maszyn, które dziś zwiemy komputerami; to on wprowadził do języka polskiego słowo „informatyka”
  • Zbigniew Skowroński – aktor, wystąpił między innymi w serialu „Czterdziestolatek” i filmie „Poszukiwany, poszukiwana”
  • Władysław Stopiński – westerplatczyk
  • Jerzy Sykulski i Kazimierz Józef Sykulski – kolejni wybitnie przedstawiciele rodu Sykulskich, z którego pochodził również ks. Jerzy Sykulski
  • Wacław Cegiełka – burmistrz Skarżyska w czasie II wojny światowej
  • Ludwik Broel-Plater – przemysłowiec z Bliżyna

W drugim tomie słownika znalazły się też biogramy znanych skarżyszczan, którzy od momentu wydania pierwszego tomu opuścili nas. Zmarli skarżyszczanie, których sylwetki i dorobek zostały przybliżone w drugim tomie, to między innymi: żołnierz AK i samorządowiec Henryk Czech, regionalista Jerzy Krauze, jazzman Andrzej Marchewka, lekarz Michał Okła czy trener sportowy i nauczyciel Krzysztof Woliński.

Autorzy słownika sięgnęli też głębiej w przeszłość. W efekcie poznamy też czołowe nazwiska rodów szlacheckich i magnackich, do których należały niegdyś nasze tereny – Radziwiłłów, Chlewickich i Szydłowieckich.

Spotkanie promujące drugi tom Skarżyskiego Słownika Biograficznego odbędzie się w sobotę 26 marca 2022 roku o godz. 16.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Słowackiego 25. Wstęp jest wolny.

Zapraszamy!