Tego dnia w Skarżysku. 27 kwietnia 2000 roku powołano Skarżyski Klub Twórców SKART

1871
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

27 kwietnia 2000 roku artyści ze Skarżyska-Kamiennej i okolic postanowili zewrzeć swoje szeregi i powołano SKART, czyli Skarżyski Klub Twórców.

Tego dnia na zebraniu założycielskim zebrało się grono osób, dla których sztuka to ważna, jeśli nie najważniejsza, część życia. Spotkanie założycielskie odbyło się w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, wokół którego skupieni byli i są do dziś lokalni artyści.

Efektem spotkania było powołanie do życia Skarżyskiego Klubu Twórców, który znamy też pod krótszą nazwą SKART. Choć z nazwy jest „skarżyski”, to w jego gronie są nie tylko skarżyszczanie, ale też i mieszkańcy całego regionu.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Pierwszym prezesem został nieżyjący już Edward Szwajewski. Od 2012 do 2015 roku obowiązki prezesa przejęła Barbara Obara. W latach 2016–2018 SKART-owi przewodził Roman Kornecki. Po nim kierowania podjęła się Halina Skrzeczyna.

SKART to artyści, którzy upodobali sobie różne dziedziny sztuki. Dominuje malarstwo w różnej formie, ale jest też wycinanka, rzeźba, metaloplastyka, rysunek, fotografia, haft czy koronkarstwo.

Nieodzownym elementem twórczości artystycznej jest dzielnie się jej efektami z publicznością. Stąd liczne wystawy, jakie odbywały się w różnych miejscach, ale najczęściej w MCK w Skarżysku.

Piękne dzieła często powstają na plenerach grupowych, na które SKART-owcy wybierają sobie różne piękne zakątki kraju, ale najczęściej ziemię świętokrzyską.

Dziś Skarżyski Klub Twórców to kilkadziesiąt osób. Grono to ulega zmianom, niestety również z powodu odejścia z tego świata. Nie ma już wśród nas pierwszego prezesa Edwarda Szwajewskiego i rzeźbiarza Andrzeja Szlęzaka.

Do Skarżyskiego Klubu Twórców SKART należą (stan na dzień 27.04.2024 r.): Krystyna Bondel, Anita Buła, Magdalena Chmielewska, Lidia Cieślik, Grażyna Gajewska, Mateusz Gil, Halina Gołąbczak-Pela, Jagoda Grudzińska, Elżbieta Jach, Bogusław Jelonek, Małgorzata Kocia, Roman Kornecki, Lucyna Kozłowska, Andrzej Kozłowski, Alina Krupa, Lucjan Łabuda, Agnieszka Łuczyńska, Mirosław Madej, Wacław Makocki, Maja Malinowska, Halina Metzger, Halina Miernik, Barbara Obara, Anna Pająk, Anna Chodniewicz-Pająk, Mieczysław Pela, Tomasz Pędzich, Anna Pląder, Iwona Półtorak, Krzysztof Ptak, Kinga Sadza, Jan Krzysztof Skorek, Halina Skrzeczyna, Amelia Zawadzka, Maria Zbroja, Jacek Żak.

Poniżej relacje z kilku wydarzeń z udziałem grupy SKART:

Roman Kornecki NATURA… lnie. Wystawa pejzaży skarżyskiego artysty, ex-strażaka, już do podziwiania w MCK

Sztuka SKART-u na 100-lecie Skarżyska. Nasze miasto oczami artystów na wystawie w MCK

Maluje farbami i obiektywem. Bogusław Jelonek zaprasza na swoją wystawę w MCK w Skarżysku

Artyści SKART-u pokazali swoje najnowsze dzieła. Są do podziwiania w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku

Skarżysko oczami skarżyskich artystów – otwarto wystawę z okazji jubileuszu 95-lecia miasta

Obrazy, rzeźby, wycinanki, a nawet metaloplastyka – wystawa zbiorowa SKART-u już otwarta

Pejzaże Ameliówki i… portret prezydenta na wystawie grupy SKART

 

Swego nie znacie… – Bodzentyn oczami artystów SKART-u

Artyści ze SKART-u pokazali obrazy z pleneru w Kazimierzu Dolnym

Ptaki, czarownice i świętokrzyskie baby – rzeźby Andrzeja Kozłowskiego do obejrzenia w MCK

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to