29 czerwca 1934 – odbył się pierwszy zjazd absolwentów dzisiejszego II LO w Skarżysku

3054
29 czerwca 1934 roku – I zjazd absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej, wówczas Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Średniej; fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

29 czerwca 1934 roku odbył się pierwszy zjazd absolwentów „szkoły starszej niż miasto”, czyli Obecnego II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej. Wówczas jeszcze nie było to liceum, a Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Średniej.

Dzisiejsze II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza to najstarsza szkoła średnia w Skarżysku. Oficjalna data uruchomienia II LO to 1 października 1915 roku.

1 października 1915 – działalność rozpoczyna dzisiejsze II Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku – „szkoła starsza niż miasto”

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Przy okazji ostatniego zjazdu, na 100-lecie „Micka”, określono ją mianem „szkoły starszej niż miasto”. Jest to absolutna prawda, ponieważ Skarżysko-Kamienna, jeszcze pod nazwą Kamienna, otrzymało prawa miejskie w 1923 roku.

Minęło więc niecałe 19 lat od powstania szkoły, a absolwenci szkoły już spotkali się na zjeździe. Jak przypuszcza w książce „Andrzej Bałtruszajtis. Rzecz o pionierze skarżyskiej oświaty i orędowniku nadania praw miejskich Kamiennej” Krzysztof Zemeła, notabene, jeden z jej byłych dyrektorów, okazją do zjazdu mogło być zakończenie budowy gmachu szkoły. Gmachu, w którym szkoła znajduje się do dziś.

Krzysztof Zemeła tak opisuje pierwszy zjazd absolwentów szkoły:

Andrzej Bałtruszajtis wspólnie z małżonką 29 czerwca 1934 roku zorganizowali I Zjazd Absolwentów. Być może wiązał się on z ostatecznym zakończeniem budowy gmachu szkoły.

Program uroczystości przewidywał o godz. 8.00 mszę świętą za „śp. Profesorów, Koleżanki i Kolegów w kościele parafialnym”, po czym o godz. 10.00 w gmachu gimnazjum przy Konarskiego 5 nastąpiło otwarcie zjazdu; dalej przemówienia okolicznościowe, rezolucje, wspólna fotografia.

Na godz. 19.00 przewidziano spotkania towarzyskie i zakończenie zjazdu. Dodajmy, że organizatorzy dla uczestników załatwili zniżki kolejowe na drogę powrotną.

CIEKAWOSTKA
Dziś adres szkoły to al. Józefa Piłsudskiego, ale w momencie zjazdu była to ul. Konarskiego. Jeszcze wcześniej ulica ta miała nazwę Szkolna.

Na zdjęciu ze zjazdu, które znajduje się w zasobach Narodowego archiwum Cyfrowego. są m.in. ówczesna dyrektor szkoły Marta Bałtruszajtis, jej mąż i jednocześnie jej poprzednik na stanowisku dyrektora szkoły Andrzej Bałtruszajtis, a także pierwszy dyrektor – ksiądz Kazimierz Sykulski.

29 czerwca 1934 roku – I zjazd absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej, wówczas Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Średniej; fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Dowiedz się więcej o pierwszych dyrektorach II LO w Skarżysku:

13 czerwca 1999 – beatyfikacja księdza Kazimierza Sykulskiego

Marta i Andrzej Bałtruszajtisowie – „siłaczka” i „pionier” czasów budowy Skarżyska po odzyskaniu niepodległości

 

CIEKAWOSTKA
Pierwszym patronem szkoły był prof. August Witkowski, fizyk, wykładowca Marty Bałtruszajtis i Andrzeja Bałtruszajtisa w czasie ich studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dziś II Liceum Ogólnokształcące, zwane po prostu Mickiewiczem albo „Mickiem”, ma już ponad sto lat, a absolwenci szkoły oraz jej byli i obecni nauczyciele spotykają się na kolejnych zjazdach. Ostatni odbył się w 2015 roku z okazji 100. rocznicy utworzenia szkoły.

Zobacz relację oraz zdjęcia ze zjazdu w II LO w Skarżysku na 100-lecie szkoły:

 

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to