Finał WOŚP 2020 w Skarżysku: Się działo!

3512
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Skarżysku-Kamiennej składał się z dwóch części. W sobotę odbył się koncert w klubie Semafor, gdzie działa jeden sztab. Drugi sztab WOŚP, większy, działa w MCK i tam w niedzielę „się działo”, ja zwykł mawiać Jurek Owsiak.

W tym roku w Skarżysku-Kamiennej działały dwa sztaby – w klubie muzycznym Semafor i w Miejskim Centrum Kultury. Nie było sztabu w Zespole Szkół Publicznych nr 1, a to z dwóch powodów – nie istnieje już tamtejsze gimnazjum, a ponadto obawiano się o bezpieczeństwo wolontariuszy.

W sobotę w Semaforze odbył się koncert, a wpływy z biletów przekazano na WOŚP. Zebrano 1526 złotych i jest to najlepszy wynik w historii istnienia sztabu w klubie. Na scenie wystąpili: Erni i Serwi, Skraffky, FREAK, Renegady Tribute Band oraz Alicetea.

Zobacz podsumowanie rekordowego finału WOŚP 2020 w Skarżysku i powiecie:

Finał WOŚP 2020 w Skarżysku pod znakiem rekordów. Graliśmy jak nigdy!

W niedzielę na ulice miasta wyszli wolontariusze. Było ich blisko dwustu. Kiedy pierwsi z nich wracali z puszkami, już zaczynał się finał w Miejskim Centrum Kultury. Tam jak zawsze były licytacje, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci oraz stoiska firm i instytucji.

Mnóstwo fantów do wylicytowania

W licytacjach asortyment fantów był ogromny. Od materialnych drobiazgów, przez karnety na usługi po fanty jadalne, czyli tort. Tort jak co roku, w tym roku za 400 złotych, nabyli motocykliści z klubu Road Runners i jak co roku jeszcze na miejscu obdzielili nim dzieci.

Najwyższa kwota uzyskana z licytacji to 570 złotych. Padła dwa razy. Tyle kosztowała rzeźba – łódź z żaglem, czyli symbol tegorocznego finału WOŚP – autorstwa suchedniowskiego artysty Dawida Szlufika, którą nabyła Katarzyna Brzezińska-Woźniak wraz z córką Aleksandrą.

Katarzyna Brzezińska-Woźniak wraz z córką Aleksandrą wylicytowały rzeźbę WOŚP za 570 złotych

Taką samą kwotę uzyskano za budzik, gadżet WOŚP. Pierwszy nabywca zapłacił 300 złotych, po czym oddał go do dalszej licytacji i nabyli go za 270 złotych uczniowie I LO wraz z dyrektor Martyną Maćkowiak.

W cenie były też przedmioty sygnowane nazwiskiem cenionego skarżyskiego artysty Ryszarda Rosińskiego. Jeden z jego obrazów „poszedł” za 550 złotych, a dwa kalendarze z reprodukcjami jego dzieł wylicytowano po 500 zł.

Ciekawym fantem był możliwość samodzielnego oddania wystrzału z armaty z Muzeum im. Orła Białego. Za tę możliwość 150 złotych zapłacił Leszek Lepiarz, dyrektor skarżyskiego szpitala.

Motocykliści z klubu Road Runners tradycyjnie wylicytowali tort

W licytacjach na dużej scenie MCK dyrektor MCK Katarzynie Michnowskiej-Małek i prowadzącej część artystyczną Beacie Rybarczyk-Czajkowskiej pomagała miss Skarżyska 2019 Wiktoria Kurek.

Nasi artyści grają z Orkiestrą

Pomiędzy kolejnymi turami licytacji na scenie jak co roku licznie pojawili się lokalni wykonawcy oraz tancerze. W tym roku wystąpili:

  • Zespoły muzyczne: Old Marinners, Several, The Buskers, Perły z Lamusa
  • Grupy taneczne: Butterfly, Strefa Tańca Art Dance, The Fifty Five
  • Soliści: Patrycja Zarychta, Ula Cywińska, Martyna Pawłowska, Julia Sokołowska, Oliwia Kasińska, Julia Wiśnios
Zespół Several otworzył finał WOŚP w Skarżysku

W korytarzach MCK, na patio, a nawet przed budynkiem czekało mnóstwo atrakcji. Swoje stoiska mieli m.in. Związek Strzelecki „Strzelec”, Strzelecka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Muzeum im. Orła Białego. Strzelcy oraz muzealnicy prezentowali uzbrojenie, a ci pierwsi dodatkowo uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy. Z saturatorem na finale WOŚP pojawiło się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, były dmuchańce oraz żyroskop.

Jak co roku chętni mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie dzięki uprzejmości Grupy Fotograficznej ZOOM. W patio na najmłodszych czekało mnóstwo najróżniejszych zabaw, a w kawiarni MCK można było wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kupując posiłek. Byli też lokalni rękodzielnicy.

Finał zakończył się światełkiem do nieba – pokazem fajerwerków.

Góra pieniędzy do policzenia

Gdy na parterze MCK trwały licytacje i zabawa, na piętrze w siedzibie sztabu WOŚP trwało intensywne liczenie pieniędzy, jakie dostarczali wolontariusze. Do godz. 19.00 najwięcej przyniosła Natalia Molasy, ubiegłoroczna rekordzistka pod względem zebranej kwoty. W tym roku jeszcze poprawiła swój rekord – w jej puszcze było 5674 złote. Jak mówi Rafał Kamiński, szef sztabu w MCK, to „najbogatsza” puszka w historii działalności WOŚP w Skarżysku.

Natalia Molasy miała w puszcze 5674 złote!

Pokaźną sumę zebrali na swoim ślubie nowożeńcy Karolina i Marcin Kaczmarczykowie, którzy poprosili swoich weselnych gości, aby zamiast kwiatów, podarowali pieniądze na Orkiestrę. Tym sposobem na konto WOŚP młodzi małżonkowie podarowali 3100 złotych.

W sztabie byli też wolontariusze spoza Skarżyska. Szkoła Podstawowa w Mroczkowie gra z Orkiestrą od kilku lat i w tym roku uzbierali blisko 2000 zł.

Ekipa sztabu przewidywała, że ostateczna kwota zebrana w 28. finale WOŚP w Skarżysku będzie znana późno w nocy.

Aktualizacja:

Ostateczna kwota zebrana w sztabie WOŚP MCK, przeliczona przez bank, to 84 476,80 złotych, co jest rekordem w historii sztabu.

Wiatr w żagle – hasło 28. finału WOŚP 2020

W 21 finałach WOŚP organizowanych w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku zebrano 572 tysiące złotych. Zeszły rok był jak na razie rekordowy. Do naszego miasta trafił sprzęt o wartości dużo większej, bo ponad 1,1 miliona złotych. My odwdzięczyliśmy się za to Orkiestrze poprzez rondo im. WOŚP koło Kauflanda.

Hasłem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest „Wiatr w żagle”, a Orkiestra zagra na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej. Celem akcji będzie zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Orkiestra skupiać się będzie przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.