REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

„Szlakiem skarżyskich kolejarzy” oraz „W poszukiwaniu pierwszego miasta” to dwa spacery historyczne w jednym, które odbędą się w Skarżysku. Zapraszamy na lekcję historii w terenie.

Zobacz relację ze spaceru historycznego:

Odkrywanie historii, ciekawostek i tajemnic Miasta Kolejarzy. Spacer historyczny odbył się w Skarżysku

 

Zapraszamy na spacer historyczny śladami kultowych lokali w Skarżysku:

Śladami lokali, w których skarżyszczanie witali nowy rok. Zapraszamy na spacer historyczny

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Kamienna, dziś osiedle, kiedyś była osadą, która dała początek naszemu miastu. Kolejarze to, nomen omen, z kolei grupa zawodowa, która też dała podwaliny temu, żeby Skarżysko stało się miastem.

Dziś Skarżysko jest miastem 100-letniem. Ten jubileusz obchodzimy w tym roku. I to właśnie ta rocznica jest okazją do tego, aby bliżej poznać czasy, gdy nasze miasto rodziło się, przekształcając się z osady w miasto.

Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej w 2024 roku:

Chodźmy w miasto i odkrywajmy fascynującą historię Skarżyska! Historycy zapraszają miłośników historii na spacery historyczne

 

Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej zapraszają na spacer historyczny. Poprowadzą go Marcin Janakowski, prezes pierwszej z tych organizacji, oraz Marcin Medyński, prezes drugiej z nich. Właściwie będą to dwa spacery w jednym:

  • Szlakiem skarżyskich kolejarzy
  • W poszukiwaniu pierwszego miasta

Podczas spaceru „Szlakiem skarżyskich kolejarzy” historycy przybliżą nam kolejarskie dzieje Skarżyska zwanego nie bez powodu Miastem Kolejarzy. To właśnie pojawienie się u nas kolei było pierwszym poważnym impulsem do rozwoju osady i późniejszego przekształcenia się jej w miasto.

Tym ważnym wydarzeniem dla naszego miasta było przeprowadzenie przez Skarżysko linii kolejowej o nazwie Droga Żelazna Iwangorodzko-Dąbrowska:

25 stycznia 1885 – otwarcie Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Bez niej nie byłoby Skarżyska, jakie mamy

W drugiej części historycy poprowadzą nas po dzisiejszym osiedlu Dolna Kamienna. To właśnie Kamienna była najbardziej rozwiniętą z osad na przełomie XIX i XX wieku i na jej bazie powstało miasto.

Nasze miasto najpierw nosiło nazwę właśnie Kamienna, dopiero kilka lat po uzyskaniu praw miejskich zyskało obecną nazwę:

17 kwietnia 1928 – Kamienna staje się Skarżyskiem-Kamienną

Spacer historyczny odbędzie się w sobotę 14 października 2023 roku. Początek o godz. 15.30 na Skwerze Kolejarzy przy ulicy Niepodległości, naprzeciwko kościoła NSJ.

Historycy poprowadzą uczestników od miejsca startu w kierunku dworca PKP, potem spacer przejdzie na drugą stronę torów, na osiedle Dolna Kamienna, a skończy się przy Eurocentrum. Organizatorzy przewidują, że spacer potrwa ok. 1,5–2 godzin.

Udział jest bezpłatny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu: Chodźmy w miasto! Warsztaty dla młodych przewodników po Skarżysku-Kamiennej.

Zapraszamy!

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to