Skarżyska golgota – minęło 80 lat od egzekucji w lesie na Borze

2197
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W 80. rocznicę egzekucji dokonanej na Polakach przez Niemców w lesie na osiedlu Bór, głównie mieszkańcach Skarżyska-Kamiennej i okolic, oddaliśmy hołd ofiarom tamtych strasznych dni.

W lutym 1940 roku nazistowscy okupanci przeprowadzili pierwszą z dużych akcji pacyfikacyjnych w Skarżysku-Kamiennej. W lesie na Borze zginęło ok. 360 osób, głównie skarżyszczan, w tym wielu członków Organizacji Orzeł Biały.

Tradycyjnie jak co roku przy mogile na Borze zebrali się mieszkańcy miasta i goście, aby oddać hołd pomordowanym. Wcześniej, w kościele parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Borze, odprawiono mszę świętą w intencji ofiar egzekucji na Borze.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Zebranych przywitał Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im. Orła Białego, a potem zwrócili się do wszystkich prezydent Skarżyska Konrad Krönig, w imieniu wojewody świętokrzyskiego jego doradca Maria Zuba oraz historyczka, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego W Kielcach, Urszula Oettingen.

– Tak jak Chrystus zginął na Golgocie i oddał życie za nas wszystkich, tak ci mieszkańcy Skarżyska oddali życie za nas. W lutym, 1940 zamordowano w dołach śmierci 360 osób. Aresztowano wtedy 420 osób, z których część zginęła na Firleju, w tym burmistrz Skarżyska Franciszek Tatkowski – powiedziała.

Urszula Oettingen jest prezesem Stowarzyszenia Historycznego Siekierno. Przy udziale tej organizacji, a z inicjatywy skarżyszczanina Krzysztofa Brzezińskiego, harcerza ZHR, postawiono na mogile krzyż. Nawiązuje on do krzyża, który jeszcze w lutym 1940 roku postawił w miejscu egzekucji harcerz Władysław Wasilewski „Oset”. Obecny krzyż ufundowało Nadleśnictwo Suchedniów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 znajdującej się na osiedlu Bór zaprezentowali występ artystyczny, śpiewając piosenki i recytując wiersze.

Podczas uroczystości wspomniano pułkownika Henryka Czecha, kombatanta, który zawsze był obecny na uroczystościach. Henryk Czech zmarł 10 listopada 2019 roku.

77. rocznica egzekucji - osiedle Bór
Henryk Czech

Na koniec przedstawiciele instytucji, organizacji i firm złożyli wieńce, kwiaty i znicze. Po uroczystościach na uczestników czekał żołnierski poczęstunek.

12 lutego 1940 – rozpoczęcie egzekucji w lesie na osiedlu Bór

Tablica z listą zamordowanych na Borze znajdująca się przy mogile