Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Rząd Norwegii zapowiedział, że polskie samorządy, które ustanowią u siebie „strefy wolne od LGBT”, nie otrzymają pieniędzy z tzw. funduszy norweskich. W Skarżysku takiej strefy nie ustanowiono, ale „strefą wolną od LGBT” jest województwo świętokrzyskie. Czy zatem Skarżysko-Kamienna ma się czego bać? A konkretnie utraty ok., 40 milionów, na jakie ma szanse?

Wiele polskich samorządów, w tym gmina Skarżysko-Kamienna, wystąpiło o tzw. fundusze norweskie w programie „Rozwój lokalny”, czyli dotacje z tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG), którego fundatorem są Norwegia, Liechtenstein i Islandia.

Fundusze norweskie na rozwój Skarżyska

Skarżysko-Kamienna stara się o pozyskanie funduszy norweskich i ma szansę na pozyskanie nawet ok. 40 milionów złotych. Szansę są spore, ponieważ we wstępnym rankingu zajęło 11. miejsce na 54 samorządy. Aplikowało z kolei ponad dwieście.

Zobacz, co mogłoby powstać w Skarżysku za fundusze norweskie:

Studenci Politechniki Warszawskiej wskazują kierunki rozwoju Skarżyska. Mają ciekawe pomysły i rozwiązania

 

Jak podały ogólnopolskie media, w tym portal oko.press, rząd Norwegii zapowiedział, że nie przyzna pieniędzy gminom, które uchwaliły u siebie tzw. strefy wolne od LGBT.

Skarżysko nie jest strefą wolną od LGBT, ale województwo już tak

Strefy takiej Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej nie uchwalała, ani nawet nie procedowała.

– Takiej uchwały nie ma, nie było nawet projektu. Nie pojawił się też na szczęście nawet taki projekt i nikt jeszcze nie wpadł na podobny pomysł. Do mnie też się nikt nie zgłaszał w takiej sprawie – mówi Leszek Golik, Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Uchwałę wyrażającą „sprzeciw wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym” przyjął za Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.

W efekcie Województwo Świętokrzyskie znalazło się na mapie tzw. Atlasu Nienawiści.

atlas nienawisci
Województwo Świętokrzyskie znalazło się w Atlasie Nienawiści; źródło: atlasnienawisci.pl

Podobną uchwałę procedował też powiat starachowicki, ale została ona odrzucona.

Rząd Norwegii zaznaczył, że sankcje nie będą dotyczyć gmin, które nie przyjmowały takich ustaw, a znajdują się w powiatach lub województwach, które z kolei przyjęły.

Andrzej Brzeziński: Nie ma się czego bać

Tym samym, przynajmniej na razie, nie powinniśmy się obawiać, że ogromne pieniądze mogące w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój i wizerunek Skarżyska-Kamiennej, przejdą nam koło nosa.

O tym, że nie ma się czego bać, zapewnia Andrzej Brzeziński, Zastępca Prezydenta Skarżyska.

– Na chwilę obecną nic nam nie grozi. Bezpośrednie zagrożenie dla pozyskania funduszy norweskich byłoby, gdyby uchwałę przyjęła gmina, a tak nie rzutuje to w ogóle na nasze starania. Zespół roboczy mocno pracuje nad przygotowaniem projektu – zapewnia Andrzej Brzeziński.

Zastępca prezydenta dodaje jednocześnie, że najprawdopodobniej procedura przyznawania funduszy norweskich wydłuży się, ponieważ samorządy występują z wnioskami o przesunięcie terminów ze względu na utrudnienia w przygotowaniach projektów wywołane pandemią koronawirusa.

Fundusze norweskie z tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG) przyznają trzy kraje – Norwegia, Lichtenstein i Islandia – w zamian za udział we wspólnym obszarze Unii Europejskiej. Przekazują one krajom UE bezzwrotnie jako formę pomocy rozwojowej. Polska jest ich największym beneficjentem.

Z czego może być słynne Skarżysko – wypełnij ankietę, która pomoże zdobyć fundusze norweskie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here