Żołnierz, który został pisarzem – Jan Chruśliński był gościem Kawiarni Literackiej

707
BEZPŁATNE PORADY PRAWNE
bezplatne porady prawne skarzysko
bezplatne porady prawne skarzysko

W trzynastej edycji Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury o swoim życiu i twórczości opowiadał Jan Chruśliński, a spotkanie nosiło tytuł „Miłość i wojna”.

Na zaproszenie Elżbiety Jach, kierującej Grupą Literacką „Wiklina”, w MCK z bywalcami Kawiarni Literackiej spotkał się Jan Chruśliński, pisarz i publicysta pochodzący z kielecczyzny, z Buska-Zdroju. I choć obecnie mieszka w Warszawie, to nadal czuje się „scyzorykiem”.

Na spotkaniu opowiadał barwnie o swoim życiu, wplatając w to historie, które opisał w swoich książkach. A jego życiorys jest na tyle bogaty i ciekawy, że można nim obdzielić kilka osób. Jan Chruśliński był pułkownikiem Wojska Polskiego, pracował w branży rolnej, m.in. w PGR-ze, a także osiągał sukcesy w kolarstwie.

I choć chorował na raka, popadł w depresję, to stwierdził, że miał ciekawe życie. – Gdy spojrzę w tył, to czuję się spełniony – powiedział.

Wiele ze swoich historii, w tym swoją własną, opisał w książkach. Jego autobiografia to „Rozstania i powroty”, ale piórem spisał też dzieje innych osób. W powieści „Z Chrobrza na wojenną tułaczkę” opisał losy majora Jana Zgrzebnickiego, uczestnika obu wojen światowych.

Jan Chruśliński jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. nagrody im. Stefana Żeromskiego oraz nagrody głównej w dziedzinie literatury na I Festiwalu Sztuki „Orzeł”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej w Warszawie. Publikuje w pismach: Tygodnik Artystyczno–Literacki, Świętokrzyski Kwartalnik Literacki oraz Buski Kwartalnik Edukacyjny.

Na 13. Kawiarni Literackiej nie mogło zabraknąć przerywników muzycznych. Tym razem usłyszeć można było skrzypków: Jolantę Pietralę oraz Wojciecha Gajdę.

Tradycyjnie, jak to zawsze bywa podczas Kawiarni Literackiej, odbył się też Konkurs Jednego Wiersza.

Jan Chruśliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here