Literatura i malarstwo razem. Krzysztof Gibaszewski był bohaterem Kawiarni Literackiej MCK w Skarżysku

969
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Krzysztof Gibaszewski, mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, którego pasją są i literatura, i malarstwo, był bohaterem kolejnej edycji Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

W piątkowy wieczór 21 kwietnia 2023 roku Kawiarnia Literacka MCK siłą rzeczy zmieniła się w kawiarnię literacko-malarską. To dlatego, że główny bohater tego dnia, czyli Krzysztof Gibaszewski, i pisze, i maluje.

Krzysztof Gibaszewski

Krzysztof Gibaszewski zaistniał na rynku wydawniczym, gdy opublikował książkę „HASAG”, w której opisał historię niemieckiego obozu pracy, który w czasie II wojny światowej znajdował się na terenie obecnego Mesko, wówczas będącego fabryką pracującą na rzecz hitlerowskiej machiny wojennej.

Była to jednakże pierwsza i przynajmniej na razie ostatnia stricte historyczna książka skarżyszczanina. Późniejsze to już literatura bardziej osobista, podejmująca tematy egzystencjonalne, psychologiczne, filozoficzne czy duchowe.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Po „HASAG-u” Krzysztof Gibaszewski wydał następujące tytuły:

  • Takaselandia
  • Usłysz wołanie
  • W poszukiwaniu tego czegoś
  • Różności
  • Mój piękny balkon. Autobiografia duszy

W Miejskim Centrum Kultury Krzysztof Gibaszewski poza swoimi książkami mówił też o swojej drugiej pasji, którą jest malarstwo. Oczywiście, pokazał też część ze swoich dzieł.

W rozmowie z Donatą Gibaszewską, prywatnie jego matką, która poprowadziła spotkanie, Krzysztof Gibaszewski wyjaśniał, jak powstają jego dzieła, zarówno malarskie, jak i literackie, nadmieniając jednak, że sam nie uważa się ani za malarza, ani za pisarza.

W moim przypadku całe moje życie jest twórczością. To jest trwały stan, stan naturalny. Akt twórczy to z kolei spontaniczna reakcja na świat. Moim zdaniem za twórczością kryją się hormony.Krzysztof Gibaszewski

Momentami na scenie Krzysztofowi Gibaszewskiemu towarzyszył syn Michał Gibaszewski. Kilkulatek podpatruje ojca i też sięga po pędzel. Wśród obrazów był jeden przez niego właśnie namalowany a zatytułowany „Dom w ciemności w nocy”.

Ze sztuką pisarską i malarską, świetnie idzie w parze muzyka. Ta jest częścią każdej Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury. Tak było i tym razem. Muzycznie wzbogacili ten wieczór Monika Walczak, Maria Walczak oraz Włodzimierz Sojka.

Krzysztof Gibaszewski urodził się w Skarżysku-Kamiennej w 1986 roku. Ukończył Katedrę Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki „HASAG. Historia obozu pracy przymusowej w Skarżysku-Kamiennej”. W kolejnych książkach podejmuje już kwestie filozoficznych rozważań nad naturą ludzką oraz jej duchowymi aspektami. Poza pisaniem również maluje, a inspiracje do tego czerpie z różnych źródeł, w których znaczną rolę odgrywają mitologia starożytna oraz chrześcijaństwo.