REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Choć początki bibliotekarstwa w Skarżysku sięgają lat międzywojennych, to za rok rozpoczęcia działalności skarżyskiej biblioteki publicznej uważa się 1947. To już siedemdziesiąt lat, jak możemy korzystać z księgozbiorów biblioteki publicznej.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna to kolejna ze skarżyskich instytucji, po m.in. Państwowej Szkole Muzycznej i Domu Pomocy Społecznej, która w tym roku obchodzi okrągły jubileusz istnienia. Skarżyscy bibliotekarze świętowali w Miejskim Centrum Kultury i zaprosili na tę uroczystość znamienitych gości.

Rozpoczęło się tradycyjnie – dyrektor Iwona Kowaleska przedstawiła bogate dzieje bibliotekarstwa w naszym mieście oraz obecną sytuację kierowanej przez siebie instytucji.

Dzień jubileuszu to zawsze okazja do odznaczeń i wręczenia nagród. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczyła pracownikom złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę, a prezydent Konrad Krönig obiecał, że dorzuci do tego premie finansowe.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bibliotekarze otrzymali gratulacje i życzenia od posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz, wicemarszałka województwa świętokrzyskiego Jana Maćkowiaka, wojewody Agaty Wojtyszek, prezydenta Konrada Kröniga i członka zarządu powiatu Katarzyny Bilskiej. Ta ostatnia nawiązała do fatalnych decyzji władz miasta poprzednich kadencji, które sprawiły, że flagowa niegdyś filia zlokalizowana w przestronnych pomieszczeniach przy ul. Sokolej dziś mieści się w piwnicach szkoły Podstawowej nr 13. – Życzę, żeby nie powtórzyły się wydarzenia sprzed kilku lat, kiedy musieliście zmieniać siedzibę – powiedziała Katarzyna Bilska.

Do skarżyskich bibliotekarzy zwróciły się też osoby z „branży” lub blisko z nią związane. Ryszard Sowa, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa skarżyskiego starostwa, a jednocześnie autor książek i regionalista, wspomniał nieżyjącego już księdza profesora Włodzimierza Sedlaka, patrona biblioteki i jej przyjaciela, który mówił o skarżyskiej bibliotece „moja biblioteka”.

Asystentka profesora Sedlaka Joanna Kalisz-Półtorak podarowała bibliotece jedną z jego książek – ewangelię – i obiecała, że wkrótce do biblioteki trafi kolejna część księgozbioru profesora i wzbogaci izbę jego pamięci znajdującą się w filii przy ul. Towarowej, a życzenia od Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przekazała Małgorzata Winkler.

Bibliotece życzenia składali również przedstawiciele innych instytucji kulturalnych oraz szkół z terenu miasta.

Tak znamienita uroczystość nie mogła się odbyć bez występu znanej osobistości. Dla naszych bibliotekarzy w MCK wystąpiła Katarzyna Żak, piosenkarka i aktorka znana z małego i dużego ekranu. Publiczności zaprezentowała recital pt. „Piosenki z dobrym tekstem” , w którym nie zabrakło znanych dobrze wszystkim utworów.

Choć statystyki udostępnione na towarzyszącej uroczystościom wystawie pokazują, że systematycznie spada liczba czytelników i wypożyczeń oraz wielkość księgozbioru, to biblioteka stara się dbać o jakość swojej oferty i dostosowywać ją do współczesnych realiów i oczekiwań . Służy ku temu komputeryzacja, dostęp do katalogu przez internet, książki w formie audiobooków czy możliwość korzystania z ebooków we współpracy z innymi organizacjami.

Przed biblioteką kolejne lata działalności, a zatem plany i zamierzenia. Na razie nie mówi się o budowie siedziby z prawdziwego zdarzenia, więc biblioteka stara się o pozyskanie dotacji na modernizację filii przy ulicy Towarowej. – Przebudowa budynku jest naszym priorytetem. Chcemy mieć przestronną salę na spotkania autorskie i konferencje, przystosować budynek dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Staramy się o dotację w wysokości ok 1. miliona złotych na ten cel – mówi Iwona Kowaleska.

Co do księgozbioru, dyrektor jest zadowolona z tego, że udaje się kupować wiele nowości. W planach jest powiększenie asortymentu prasy, a także digitalizacja księgozbioru regionalnego i zasobów z izby pamięci patrona.

Skarżyskim bibliotekarzom życzymy dalszej owocnej pracy i spełnienia wszystkich życzeń, jakie złożyli goście!

Bibliotekarze odznaczeni z długoletnią służbę:

Złote medale:

  • Jarosław Azarowicz
  • Barbara Rogozińska
  • Małgorzata Skórska
  • Ewa Stojecka
  • Lidia Talaga
  • Danuta Żyła

Srebrne medale:

  • Barbara Barszcz
  • Anna Czajkowska
  • Dorota Kolańska
  • Agnieszka Kołodziej
  • Przemysław Kosiński
  • Iwona Kowaleska
  • Dorota Matla
  • Iwona Nawrocka

Brązowy medal

  • Alicja Kubicka

Historia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku:

Historia bibliotekarstwa w Skarżysku sięga 1923 roku.  W końcu lat 20. powstało w osiedlu robotniczym Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe „Promień”, które posiada bibliotekę liczącą 300 tomów. Biblioteka ta przetrwała do wybuchu wojny, a po wkroczeniu okupanta została zniszczona. Podobny los spotkał bibliotekę kolejarzy, powstałą kilka lat przed wojną z darów rodzin kolejarskich. W latach 30. istniała także biblioteka przy areszcie miejskim. W 1934 r. powstała biblioteka w gimnazjum im. Augusta Witkowskiego (obecnie II Liceum Ogólnokształcącym).

Początki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku przypadają na późną jesień 1947 roku, kiedy to przy ulicy 1 Maja 27 utworzono pierwszą bibliotekę. Posiadała ona wypożyczalnię i magazyn, a księgozbiór liczył zaledwie 200 książek. Zapisało się do niej 60 czytelników.

W 1948 r. skarżyska biblioteka publiczna posiadała 701 książek, 405 czytelników i 895 wypożyczeń oraz jeden punkt biblioteczny, do którego przekazano 125 książek. W kolejnych latach powstawało wiele nowych filii i w szczytowym okresie, w latach 60. i 70., w Skarżysku istniało kilkanaście filii.

26 czerwca 1982 r. – na jubileusz 35-lecia biblioteki – oddano do użytku nową, wspomnianą wyżej, siedzibę przy ul. Sokolej 21, a w maju 1989 roku utworzono w niej oddział audiowizualny. Rok później, w maju 1990 roku oddano do użytku budynek przy ul. Towarowej 20.

28 lutego 1996 r. uchwałą rady miasta nadano Miejskiej Bibliotece Publicznej imię honorowego obywatela miasta Skarżyska-Kamiennej – księdza profesora Włodzimierza Sedlaka.

W 1999 roku Uchwałą Rady Powiatu Skarżyskiego oraz Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej powierzono Miejskiej Bibliotece Publicznej zadania biblioteki powiatowej. Od tego dnia aż do dziś biblioteka nosi nazwę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka

W październiku 2003 roku Biblioteka przy ul. Sokolej 21 została przeniesiona do budynku szkoły przy ul. Sokolej 38. W maju 2014 roku zlikwidowano filię w szpitalu, przeniesiono filię z ul. Sokolej na ul. Sezamkową oraz zmieniono numerację filii.

Obecnie biblioteka posiada 4 filie:

Filia nr 1 (wypożyczalnia dla dorosłych; czytelnia; oddział dla dzieci i młodzieży; oddział książki mówionej; izba pamięci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka; Introligatornia) – ul. Towarowa 20

Filia nr 2 (wypożyczalnia dla dorosłych; czytelnia główna; dział bibliografii regionalnej; czytelnia internetowa; oddział dla dzieci i młodzieży) – ul. Sezamkowa 23

Filia nr 3 (wypożyczalnia dla dorosłych, dzieci i młodzieży z czytelnią) – ul. Słowackiego 25

Filia nr 4 (wypożyczalnia dla dorosłych, dzieci i młodzieży) – ul. Sportowa 30