Skarżyskie Dni Staffowskie 2019: Literacko-muzycznie wydarzenie w hołdzie Staffowi

1466
Magdalena Kubasiewicz
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyskie Dni Staffowskie to cykl wydarzeń, które odbyły się w miniony weekend w Miejskim Centrum Kultury. Były okazją do spotkania z kulturą i jej twórcami, a także wyrazem hołdu dla Leopolda Staffa, poety związanego ze Skarżyskiem.

Leopold Staff zmarł w Skarżysku-Kamiennej 31 maja 1957 roku i w rocznicę jego śmierci w Miejskim Centrum Kultury, któremu poeta patronuje, rozpoczęła się pierwsza edycja Skarżyskich Dni Staffowskich.

Skarżyskie Targi Książki

W czasie Skarżyskich Dni Staffowskich MCK wraz z biblioteką publiczną ponowili pomysł organizowania targów książki. Skarżyskie Targi Książki trwały przez dwa dni. Odwiedzający mogli zapoznać się z twórczością autorów oraz ofertą wydawnictw, głównie lokalnych, choć nie tylko.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Swoje książki oferowali m.in. Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna, Muzeum im. Orła Białego, drukarnia PiS, Grupa Literacka „Wiklina”, a także autorzy – Tomasz Juchniewicz, Krzysztof Gibaszewski i Grzegorz Rak.

Spotkania autorskie

Z czytelnikami spotkało się troje pisarzy – Magdalena Kubasiewicz, Krzysztof Gibaszewski oraz Wioletta Piasecka. Pierwszych dwoje to skarżyszczanie z pochodzenia.

Magdalena Kubasiewicz zadebiutowała powieścią „Spalić wiedźmę”, a dziś poza fantastyką pisze również powieści obyczajowe. Jak przyznała, sama wolałaby skupić się tylko na fantastyce, ale wydawnictwa oczekują od współczesnych polskich pisarzy poczytnych powieści obyczajowych.

Pisarka opowiadała o swoich pierwszych próbkach literackich już w wieku 6 lat, fanfikach Harry’ego Pottera w wieku nastoletnim, próbach literackich w czasach nauki w I LO, a potem pierwszych wydanych książkach. Dziś Magdalena Kubasiewicz ma na koncie kilka powieści i pomaga młodszym adeptom pisania, jak choćby autorom opowiadań w zbiorze „Machina wyobraźni”, który niedawno ukazał się w Skarżysku.

Krzysztof Gibaszewski zaistniał na rynku wydawniczym książką „HASAG – Historia obozu pracy przymusowej w Skarżysku-Kamiennej”. Było to jednak jego pierwsza i ostatnia powieść z gatunku literatury faktu i historii. – HASAG to temat niełatwy do strawienia i budzący uzasadnione emocje, ale dla mnie już zamknięty – powiedział.

Jego kolejne książki dotykają ludzkiej natury, relacji człowieka z otoczeniem czy kwestii filozoficznych. – Każda moja książka to moje wewnętrzne przeżycie. Mam wiele rozkmin filozoficznych w głowie. Moje trzy powieści to tak naprawdę jedna książka – mówił uczestnikom spotkania.

Jubileusz Wikliny i limerykobranie

Grupa Literacka „Wiklina”, czyli grono poetów i pisarzy ze Skarżyska oraz okolic działa prężnie już od trzydziestu lat. Jubileusz był okazją do kolejnego spotkania w Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury.

Relacja z wydarzenia tutaj:

Wiklina ma 30 lat – skarżyska grupa literacka obchodzi w tym roku piękny jubileusz

 

Kolejnego dnia Skarżyskich Dni Staffowskich odbył się finał konkursu poetyckiego na limeryk, również z udziałem członków Wikliny.

Skarżyskie Dni Staffowskie miały również akcent muzyczny w postacie występu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Skarżysku.