Prezydent też chce jazdy „na suwak” przed wiaduktem

3049
Jazda na suwak przed wiaduktem
BEZPŁATNE PORADY PRAWNE
bezplatne porady prawne skarzysko
bezplatne porady prawne skarzysko

Prezydent Skarżyska Konrad Krönig zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Powiatu Skarżyskiego o ustawienie znaku zalecającego jazdę „na suwak” na ul. Piłsudskiego, przed wiaduktem nad torami.

O „suwaku” i sytuacji, jaka ma miejsce przed wiaduktem, pisaliśmy już kilka miesięcy temu. W dołączonej ankiecie ponad 70% głosujących opowiedziało się za tym, że w tym miejscu powinno się jeździć w ten właśnie sposób.

Zwolennicy kontra przeciwnicy

Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że niewiele to pomoże, a poza tym każdy kierowca powinien czekać. Skutkuje to tym, że samochody chcące włączyć się na prawy pas przed wiaduktem często nie są na niego wpuszczane.

W rezultacie niesłusznie obrywa się też kierowcom, którzy wjeżdżają w Piłsudskiego od Ekonomii i nie mają innego wyjścia, jak próbować włączyć się do ruchu w ten sposób. Do akcji wkraczają też tzw. „szeryfowie” blokujący lewy pas.

Prezydent też jeździ „na suwak”

Prezydent Krönig zwrócił się do zarządu powiatu, który zarządza drogą i w jego gestii jest ustawienie takiego znaku, o jego postawienie. – Wielu mieszkańców zwraca uwagę na tę sytuację, czy to bezpośrednio w urzędzie czy w internecie. Podzielam ich zdanie, sam jeżdżę na suwak i jestem gorącym zwolennikiem tego sposobu jazdy – powiedział.

W piśmie skierowanym przez Urząd Miasta do Anny Leżańskiej z zarządu powiatu, odpowiedzialnej za sprawy drogowe czytamy m.in.:

Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego, a także walory użytkowe i praktyczne, po rozmowach z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami naszego miasta, zwracamy się z inicjatywą ustawienia nowego znaku D-56 „Jazda na suwak” w ciągu ul. Piłsudskiego, od strony skrzyżowania z ul. 11 Listopada. W związku z planowaną przebudową układu komunikacyjnego w tamtym rejonie miasta, naszym zdaniem zasadne jest postawienie nowego znaku drogowego, ze względy na znacznie utrudniony ruch drogowy w godzinach popołudniowych (…)
Niestety, można zaobserwować, iż część społeczeństwa nadal nie chce stosować się do dobrych praktyk jazdy (…)

Policja na „tak”, powiat raczej też

O odpowiedź poprosiliśmy adresatkę wniosku. – Oczywiście, wniosek rozważymy i myślę, że przychylimy się pozytywnie. Ale trzeba pamiętać, że konieczna jest analiza sytuacji. Będziemy też musieli uzyskać pozytywną opinię policji. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że to trochę potrwa – mówi Anna Leżańska.

Policję również poprosiliśmy o zdanie w tej sprawie. – Jazda na suwak w tym miejscu pomogłaby rozładować korki, szczególnie po godzinie 15.00 i w dni targowe. Jeśli kierowcy jeździliby w ten sposób, ruch odbywałby się bardziej płynnie – mówi Damian Szwagierek, rzecznik skarżyskiej policji.

Jest jedno „ale”

Niestety, nawet jeśli taki znak stanie, nadal jazda „na suwak” nie będzie obowiązkowa a jedynie zalecana i kierowcy nie będą się musieli do znaku stosować. W przepisach ruchu drogowego wciąż nie ma pojęcia jazdy „na suwak” i nie ma oficjalnego znaku odnoszącego się do takiego sposobu jazdy. Tym samym, nie ma też mowy o mandatach od drogówki za niestosowanie się.

Sytuacja taka może się jednak wkrótce zmienić, gdyż rząd ma w planach wprowadzenie jazdy „na suwak” jako obowiązkowej w prawie o ruchu drogowym. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo.

„Szeryf” z siódemki niesławnym bohaterem

W Skarżysku są jeszcze co najmniej dwa miejsca, gdzie taki sposób jazdy mógłby przyczynić się do skrócenia korków:

  • zjazd z wiaduktu na ul. Legionów
  • zjazd z wiaduktu przy końcu drogi ekspresowej, jadać od strony Kielc

Te drogi leża już jednak w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Niewykluczone, że z podobnym wnioskiem zwrócimy się również do GDDKiA – dodaje prezydent Krönig.

Ten drugi przypadek w kontekście „szeryfów” pilnujących lewego pasa, na S7, został nawet przedstawiony w materiale Wirtualnej Polski:

Ponownie dołączamy ankietę, którą zamieściliśmy w poprzednim tekście dotyczącym „suwak”. Zapraszamy do udzielania odpowiedzi.

Co sądzisz o jeździe na suwak przed wiaduktem nad torami?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here