Lufa z niemieckiej haubicy znów w muzeum w Skarżysku. Jest bezpieczna

426
Haubica Sturmhaubitze 42, fot. Wikipedia
Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy i telewizja - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy i telewizja - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy i telewizja - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy i telewizja - Skarżysko-Kamienna

Do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej wróciła lufa, w której kilka tygodni temu znajdowały się jeszcze resztki pocisku.

Obecność resztek pocisku  w lufie haubicy StuH 42 L/28, kaliber 105 mm, odkryli kilka tygodni temu muzeum. Ponieważ w środku, od strony  komory zamkowej, znajdował się destrukt pocisku kumulacyjnego, podjęto decyzję o zabraniu lufy z terenu muzeum, który sąsiaduje z dzielnicą domków jednorodzinnych i jest miejscem codziennej pracy.

Dzięki uprzejmości Mesko lufę na krótko wypożyczono na plac prób tejże firmy. Przedmiot był wcześniej badany przez specjalistę z zakresu budowy amunicji oraz środków wybuchowych. Nowoczesnym sprzętem RTG i kamerą endoskopową badali wówczas znalezisko funkcjonariusze Grupy Minersko-Pirotechnicznej z Łodzi. Wspomniane ekspertyzy kazały przypuszczać, że w środku lufy znajduje się destrukt pocisku kumulacyjnego.

W połowie maja przedstawiciele Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dokonali oględzin lufy. Za ich sugestią i zgodą władz WITU dyrekcja muzeum podjęła decyzję o transporcie lufy do Zielonki. Tam, w warunkach poligonowych została ona pozbawiona cech bojowych, bez uszczerbku dla swej unikatowej wartości.

1 czerwca 2020 roku lufa wróciła do muzeum, została zewidencjonowana i w przyszłości będzie mogła służyć do przeprowadzania rekonstrukcji.

Lufę przywieźli do muzeum oficerowie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, fot. muzeum
W lufie nie ma już pocisku, fot. muzeum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here