
8 lutego 1964 roku do użytku oddano Zakładowy Dom Kultury w Skarżysku-Kamiennej, który z czasem został przemianowany na Miejskie Centrum Kultury. To miejsce, które chyba każdy mieszkaniec miasta kiedyś odwiedził.
Kino z filmowymi porankami, koncerty, konkursy, sekcje, potańcówki, wystawy, przedstawienia – trudno byłoby wymienić to, co przez lata odbywało się w Miejskim Centrum Kultury. Dla mieszkańców Skarżyska i naszych gości występowały największe gwiazdy polskiej kultury. W „deku” czy, jak dziś mówimy, w „emceku” swoje kariery też zaczynały wybitne osobistości polskiej sceny.
Gdy kulturalne centrum Skarżyska powstawało, panowały siermiężne czasy PRL-u. Był jednak potrzeba zapewnienia kontaktu z kulturą i rozrywką dla systematycznie i szybko rosnącej liczby mieszkańców.
Decyzja o wybudowaniu Zakładowego Domu Kultury zapadła pod koniec 1953 roku. W kolejnym roku przystąpiono do budowy. Budowa, jak to bywało w tamtych czasach, nie była prowadzona w ekspresowym tempie i trwała blisko 10 lat.
Efekt był jednak imponujący jak na tamte czasy. Była to największa inwestycja tego typu w regionie. Do dziś zresztą obecne MCK robi wrażenie nie tylko wielkością, ale i swoim wyglądem. Abstrahując oczywiście od potrzeby remontów i modernizacji, co jednak w ostatnich latach w znacznym stopniu poczyniono i nadal się czyni.
Największy w regionie
Tak o inwestycji pisało w przededniu otwarcia Nasze Słowo, czyli gazeta Zakładów Metalowych Mesko.
- Powierzchnia użytkowa w Domu Kultury wynosi łącznie 1130 m2
- W Domu Kultury znajduje się 238 różnych sal i pomieszczeń
- Kino panoramiczne w Domu Kultury nie posiada jeszcze nazwy
- Biblioteka Domu Kultury liczy 13 tys. Woluminów
- Kubatura Domu Kultury wynosi 32,5 tysiąca m3
- Scena wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia jak zapadnia, wyciągi, stacja oświetleniowa, metalowa kurtyna bezpieczeństwa itd.
- Około 100 różnych zakładów przemysłowych dostarczało wyposażenie do Domu Kultury
Program uroczystości otwarcia ZDK nie był zbyt imponujący:
Godz. 17.00
Zagajenie – przewodniczący Rady Zakładowej Kazimierz Konieczny.
Przemówienia przedstawicieli władz partyjnych, związkowych i miejskich
Referat przewodniczącego Komisji Kulturalno-Oświatowej Jerzego Łęckiego
Wręczenie honorowych odznaczeń związkowych i dyplomów działaczom kulturalno-oświatowym i zasłużonym członkom zespołów artystycznych
Godz. 18.00
Okolicznościowy koncert w wykonaniu zespołów artystycznych Zakładowego Domu Kultury.

Zakładowy Dom Kultury miał służyć przede wszystkim pracownikom Zakładów Metalowych w Skarżysku-Kamiennej i ich rodzinom, ale jego działalność obejmowała całą społeczność miasta i okolic. Utrzymanie placówki finansowane było w całości z funduszu socjalnego Zakładów Metalowych tylko działalność merytoryczna była częściowo dofinansowywana z Funduszu Rozwoju Kultury.
W ZDK działały między innymi chór mieszany i mała orkiestra symfoniczna, zespół baletowy, zespół jazzowy, kwartet męski, tercet żeński, soliści, recytatorzy, Teatr Robotniczy „Świt”, teatrzyk dziecięcy, różnorodne sekcje, kluby i ogniska zainteresowań – plastyczne, filatelistyczne i fotograficzne. Funkcjonowała również biblioteka i czytelnia naukowa.
ZDK + MOK = MCK, a potem remont
Zakładowy Dom Kultury został w 1994 roku przekształcony w Miejskie Centrum Kultury. W skład obecnego MCK wszedł też Miejski Ośrodek Kultury.
W 2009 roku rozpoczął się długo wyczekiwany remont budynku. Niestety, ze względu na rosnące koszty i braki w kasie miasta zmodernizowano tylko część budynku, między innymi salę kinową, część kondygnacji parterowej oraz piwnicznej. Nowością było zadaszone patio, które jest dziś kolejną salą widowiskową.
W tym samym okresie przebudowano też Plac Staffa. Choć pomnik Leopolda Staffa zniknął z horyzontu, miejsce to zachowało swoją nazwę, a także zyskało scenę letnią oraz trybuny.



W 2020 roku rozpoczęto prace remontowe w pozostałej części budynku, między innymi w kawiarni oraz na piętrze. Gdy piszemy te słowa, wiemy już, że za kilka dni nastąpi zakończenie tych prac. Budynek będzie jeszcze jednak wymagał kolejnych inwestycji
Dyrektorzy ZDK/MCK na przestrzeni jego funkcjonowania: Bolesław Orski, Jan Żylewicz, Stefan Cichoń, Tadeusz Malik, Jerzy Łęcki, Ryszard Kulawik, Sylwester Miernik, ponownie Tadeusz Malik, Jerzy Tambor, Krzysztof Szczygieł, Katarzyna Michnowska-Małek, Grażyna Majewska.

