Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Rozpoczęła się renowacja zabytkowego nagrobka rodziny Witwickich z cmentarza na osiedlu na osiedlu Zachodnie w Skarżysku-Kamiennej. Powinien być gotowy na tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych.

Renowacja nagrobka rodziny Witwickich na cmentarzu na osiedlu Zachodnie w Skarżysku-Kamiennej zakończyła się:

Nagrobek rodziny Witwickich nadal piękny, ale już nie grozi zawaleniem. Dobiegło końca ratowanie mogiły

Kto w najbliższym czasie odwiedzi starą część cmentarza na Zachodnim w Skarżysku, zapewne zauważy brak jednego z najpiękniejszych grobowców na tej nekropolii – tego, w którym spoczywają członkowie rodziny Witwickich.

Nie należy się jednak obawiać, że stało się coś złego. Nagrobek został właśnie zabrany do gruntownej naprawy. Choć gdyby tego nie zrobiono, właśnie coś złego mogłoby mu się stać. Mógłby się po prostu zawalić, ponieważ był już dość zniszczony. Wykonany został z żeliwa, które już korodowało.


Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

 

Dzięki wysiłkowi wielu osób, firm i instytucji uda się jednak temu zapobiec. Nagrobek już przechodzi renowację. Jednocześnie rozpoczną się prace przy fundamentach grobowca.

Koszty tych prac są bardzo wysokie. Odnowienie samego żeliwnego nagrobka, wykonanego w odlewni Jana Witwickiego, to koszt ponad 100 tysięcy złotych. Kolejnych kilkadziesiąt tysięcy będą kosztować prace na cmentarzu.

Zarówno Marek Rytych, wnuk Kazimierza Witwickiego i prawnuk Jana Witwickiego, jak i członkowie Stowarzyszenia Nasze Dziedzictwo są zadowoleni, że udało się zgromadzić kwotę, która pozwoli na naprawdę gruntowną naprawę oraz zabezpieczenie przed korozją, co z kolei sprawi, że piękna konstrukcja nagrobka będzie nadal pięknie wyglądać. Jedyne, czego się obawiają, to efektów rosnącej inflacji i tym samym rosnących kosztów materiałów i robocizny.

Marek Rytych

Jak poinformował Jan Janiec ze stowarzyszenia, Wśród darczyńców są firmy Wtórpol Leszka Wojteczka, Freedom Huberta Olejarza, Mat-Bud Mirosława Koci, radni ze Skarżyska, Rycerze Kolumba. Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej przeznaczyło na renowację 20 tysięcy, tyle samo wyłożył Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Zarówno rodzina, jak i stowarzyszenie, dziękują też licznym wpłatom od anonimowych indywidualnych osób. Liczą też jeszcze na wsparcie Gminy Skarżysko-Kamienna oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Złożyli też wniosek o dotację do Fundacji PGE.

Nagrobek wróci na swoje miejsce najprawdopodobniej jeszcze przed tegorocznym Dniem Wszystkich Świętych.

Chętni mogą wesprzeć renowację nagrobka Witwickich poprzez zbiórkę internetową:

 

Rodzina Witwickich żyła w Skarżysku-Kamiennej, gdy nasze miasto, a wcześniej osada, rozwijało się i rosło w siłę – od końcówki XIX wieku aż do czasów II wojny światowej. Ich znakiem rozpoznawczym była odlewnia, założona przez Jana Witwickiego. Dzięki posiadaniu tego biznesu angażowali się również w wiele innych obszarów życia publicznego w Kamiennej, potem Skarżysku-Kamiennej. W efekcie stali się rodziną bardzo zasłużoną nie tylko poprzez zapewnienie pracy w rodzącym się mieście.

Grobowiec został wykonany w odlewni przez Jana Witwickiego i postawiony w 1898 roku. Upłynęło więc już ponad sto lat i nagrobek, mimo wykonania z solidnego materiału, nie oparł się upływowi czasu. Nie oparł się też złodziejom i wandalom, którzy w 2008 roku ukradli ozdobne łańcuchy okalające pomnik, niszcząc przy okazji całe ogrodzenie. Konstrukcji groziło zawalenie, ale w porę udało się temu zapobiec i grobowiec znów będzie ozdobą cmentarza na osiedlu Zachodnie w Skarżysku.