Skarżyskie przedszkolaki i uczniowie szkół po raz jedenasty radzili wszystkim, jak prowadzić zdrowy tryb życia, a przy okazji udowodnili, że są utalentowani wokalnie. Ich występy podziwiała publiczność złożona z wychowawców, rodziców i dziadków.

Zadaniem postawionym przed uczestnikami tegorocznej edycji festiwalu i ich opiekunami było przygotować utwór o tematyce zdrowotnej nawiązujący do hasła roku Światowej Organizacji Zdrowia – „Zdrowie dla wszystkich”.

Na scenie patio MCK wystąpiło jedenaście zespołów przedszkolnych i dwa szkolne. Wśród kompozycji był zarówno utwory w pełni autorskie, jak i przeróbki znanych hitów z nawiązującymi do tematyki zdrowotnej tekstami. Jak się można było spodziewać, najczęściej przerabiano „Miłość w Zakopanem” Sławomira.

Jury w składzie: Ewa Krakowiak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, Katarzyna Michnowska-Małek, dyrektor MCK oraz Anna Chrzanowska, dyrektor Sanepidu, nie miało łatwego zadania, ale werdykt podjąć musiało.

XI Festiwal Piosenki o Zdrowiu 2018 – laureaci:

Przedszkola:

I miejsce – Przedszkole Samorządowe w Skarżysku Kościelnym, które zaprezentowało utwór pt. „Żyj zdrowo”. W występie udział wzięły Patrycja Kapusta oraz Wiktoria Pacek. Opiekunką grupy była Magdalena Kolasa.

II miejsce Przedszkole Publiczne nr 3 w Skarżysku, które zaśpiewało utwór „Zdrowe dzieci”. Na scenie wystąpiły Eliza Perkosz, Alicja Kuśmierczyk i Lena Majcher. Opiekunką grupy była Justyna Klimaszewska-Malik.

III miejsce Przedszkole Publiczne nr 6 w Skarżysku. W występie udział wzięły Lena Nawrocka, Ewa Wojcieszek i Maria Łyczek, które zaśpiewały „Zdrową piosenkę”. Opiekunką grupy była Małgorzata Koperek.

Szkoły

Wyróżnienie otrzymały uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku: Patrycja Zięba, Oliwia Niewczas, Julia Zięba, Julia Kamińska i Oliwia Jarosz, które wykonały utwór „Zdrowotny blues”. Opiekunem grupy była Ewa Kopeć.

Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Skarżysko-Kamienna, a sponsorem nagród dla zwycięzców było Starostwo Powiatowe w Skarżysku.

XI Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu został zorganizowany organizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z  Miejskim Centrum Kultury, Polskim Czerwonym Krzyżem, Gminą Skarżysko-Kamienna oraz Starostwem Powiatowym. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli starosta Powiatu Skarżyskiego Jerzy Żmijewski oraz prezydent miasta Konrad Krönig.