Zomoza – pokaz filmu o stanie wojennym w rocznicę jego wybuchu odbył się w Muzeum Orła Białego w Skarżysku

1657
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Pokazem filmu krótkometrażowego „Zomoza” Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej upamiętniło rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce. Część zdjęć do filmu kręcono w Skarżysku, a mieszkańcy naszego miasta w nim wystąpili.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku. W 41. rocznicę tego wydarzenia, 13 grudnia 2022 roku, Muzeum im. Orła Białego zaprosiło na pokaz filmu „Zomoza”.

„Zomoza” to krótkometrażowy film zrealizowany przez świętokrzyskich twórców. Opowiada historię kaprala Sobczaka, zomowca, który w trakcie działań pacyfikacyjnych w czasie stanu wojennego przechodzi przemianę. Początkowo jest entuzjastą działań mających zaprowadzać spokój w państwie, ale zmienia swoje nastawienie, kiedy widzi, jak milicjanci biją protestującą kobietę. Uwalnia ją, ucieka wraz z protestującymi i ukrywa się. Finalnie daje się odnaleźć, choć wie, że czeka go za to surowa kara. Jego postawa zbiera plon. Należy się spodziewać, że jego śladem pójdą inni.

Na pokaz filmu nie mógł przybyć jego reżyser Konrad Łęcki, ale był producent Zbigniew Kowalski, który barwnie opowiadał nie tylko o fabule, ale też i kulisach produkcji. Dodał też osobiste wspomnienia z pamiętnej niedzieli, kiedy w telewizji zamiast Teleranka puszczono wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Tło historyczne przedstawił dyrektor muzeum Grzegorz Bień.

Zbigniew Kowalski
REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Przy produkcji brali udział skarżyszczanie i nasze miasto. Część scen kręcono na ulicach Skarżyska – na Dolnej Kamiennej, na Zachodnim, na Skałce, a także na Rejowie w okolicy muzeum.

W filmie zagrali skarżyszczanie, między innymi historyk Mieszko Ogonowski, a także Łukasz Wilczyński-Siudek z rodziną. Ten drugi użyczył też pojazdów na plan.

 

W czasie pokazu przed muzeum palił się koksownik i stał STAR 660 z kolekcji „Starem i Honkerem przez świat”. W stroju zomowca wystąpił Piotr Kolasiński. Ogromne zaspy śniegu przed muzeum i mróz nawiązywały do tamtych dni, gdy zima także była w pełni.

Wśród widzów był skarżyszczanin, działacz Solidarności, Ryszard Sztando, który również dzielił się wspomnieniami z tych mrocznych czasów naszej najnowszej historii. Inny skarżyszczanin, Jerzy Stopa, użyczył sztandaru środowisk represjonowanych.

Film „Zomoza” nie trafił jeszcze do szerokiej dystrybucji. Należy go wypatrywać na pokazach takich jak ten w skarżyskim muzeum. Niewykluczone, że muzeum zorganizuje wkrótce pokazy dla szkół.

 

1 KOMENTARZ

  1. Daremne wysiłki. Cóż ktokolwiek z nich zrozumie? Poza tym że „mendy” wreszcie dowiedzą się o dostępności „Kałacha” deko do powieszenia na ścianie (jakim prawem myśli sobie milicjant 30 lat później?). Daremne bo kiedyś brali do zomozy przede wszystkim tępych wieśniaków którym mundur ratował życie inaczej musieliby kopać rowy albo przerzucać gnój. I dotąd nic w tej kwestii się nie zmieniło poza semantyką. Psychologia społeczeństwa zrujnowanego mentalnie przez PRL nie została zmieniona, a tradycjne wady Polaków jedynie spotęgowane prymitywizmem bolszewiko-sowietów. Zapomnieć i zostawić, bo i tak negatywne skutki braku dekomunizacji ciągną się dalej za krainą nad Wisłą tylko w nieco mniejszym stopniu niż za ludami na wschód od Bugu i Sanu. Nomenklaturę PRL i ich sługi tj. zomozę należało odprawić razem z ostatnim eszelonem PGWAR w 1993r. ale kto miał to zrobić? KOlaboranci którzy umówili się z nimi na podział władzy dokładnie tj. zaplanowała tzw. Grupa Trzech przy jaruzelskim? (list urbana w tej sprawie jest wielce wymowny tj. i raport szefa GD-Sz sz SB z 1988)

Comments are closed.