Zmarła Zofia Wójcicka, nauczycielka historii z I LO w Skarżysku

6528
Zofia Wójcicka i jej „dzieci”, czyli klasa 4D, matura 1991. Wśród jej uczniów jest Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka na Sejm RP; fot. Marzena Okła-Drewnowicz/Facebook
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Nie żyje Zofia Wójcicka, wieloletnia nauczycielka historii z I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej.

Zofia Wójcicka zmarła 17 października 2023 roku w wieku 82 lat.

Zofia Wójcicka pochodziła ze wsi Ostrożanka koło Starachowic. Po ukończeniu studiów najpierw pracowała w szkole w Szydłowcu, a potem przeniosła się do Skarżyska. Początkowo uczyła w III LO, a potem zmieniła je na I LO, czyli Erbla. Byłoto w latach 60. XX wieku. Z tą szkołą związała się już na resztę kariery zawodowej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Zofia Wójcicka uczyła historii. Z pewnością każdy, kto miał z nią styczność, nie pozostał na jej metody pracy, a szczególnie żelazne zasady sprawdzania wiedzy, obojętnym. Słabsi uczniowie się jej bali, ale ci, dla których historia było konikiem, wiele jej zawdzięczają. Nie jest tajemnicą, że pani profesor nosiła przydomek „Balbina”.

Jak mówi Władysław Pocheć, mąż innej nauczycielki z I LO, Jadwigi Pocheć, była osobą  nieszablonową.

Bardzo się cieszyła, że trafiła do pracy w Erblu. Była nauczycielką zaangażowaną. Żyła pracą. Jak ktoś podzielał jej historyczną pasję, to z całych sił wspierała. Pomagała uczniom poszerzać wiedzę, przygotowywała do olimpiad i konkursów.Władysław Pocheć

Władysław Pocheć wspomina też sympatyczną sytuację z dawnych lat. Otóż Zofia Wójcicka miała w młodości chłopaka, który nazywał się tak samo jak on, o czym mu powiedziała przy spotkaniu.

O tym, że Zofia Wójcicka była lubiana przez swoich uczniów, niech świadczy to, że jej wychowankowie odwiedzali ją regularnie, czy to w domu, czy w ośrodku opieki, do którego trafiła pod koniec życia ze względu na stan zdrowia.

Wśród absolwentów klasy Zofii Wójcickiej, matura 1991, jest między innymi Karolina Gałczyńska-Szymczyk, pracownica Urzędu Miasta i Gminy w Suchedniowie, kiedyś dyrektorka CIS w Skarżysku.

Coś się skończyło, musimy dorosnąć – takie słowa padły teraz na grupie naszej klasy, wychowanków Zofii Wójcickiej. Byliśmy jej dziećmi, jak mówiliśmy o sobie. Jeździliśmy do niej na spotkania świąteczne. Szykowała nam pierogi, a gdy już nie mogła, to my szykowaliśmy dla niej. Byłam z nią, gdy po raz ostatni wychodziła ze swojego mieszkania, przenosząc się do domu pomocy społecznej.

Pamiętam, że nigdy nie narzekała, że nigdy nie była smutna. Gdy trafiła do DPS-u w Starachowicach, a ja ją odwiedziłam, byłam przerażona, jak sobie tam radzi. Ona odpowiedziała: „Karolinko, czuję się tu świetnie. Idąc tutaj, postanowiłam sobie, że będę się czuła dobrze. I czuję się dobrze”. Ostatnie lata spędziła z godnością. Budziła szacunek personelu z DPS-u.
Karolina Gałczyńska-Szymczyk

Pogrzeb Zofii Wójcickiej odbędzie się w piątek 20 października 2023 roku w Mircu. O godz. 10.50 nastąpi przeniesienie trumny z ciałem z kaplicy przykościelnej do kościoła św. Leonarda w Mircu, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się msza święta pogrzebowa. Potem trumna z ciałem zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Mircu.

RIP